Dövizli askerlikte geri ödeme yapılacak

Dövizli askerlik bedelinin 10 bin eurodan 6 bin euroya düşürülmesinin ardından şimdi de daha önce ödeme yapanlara 4 bin euro iade için düğmeye basıldı. Başbakan Erdoğan'ın talimatı üzerine 4 bin euroluk fark ödeme yapanlara yılbaşına kadar iade edilecek.

15 Temmuz 2013 Pazartesi 7: 0
Dövizli askerlikte geri ödeme yapılacak
Hükümet dövizli askerlik bedelini gurbetçilerden gelen yoğun talepler üzerine 10 bin eurodan 6 bin euroya indirdi. Şimdi sırada ise daha önceden 10 euroluk bedeli ödeyenlerin 4 bin eurosunun iade edilmesi işlemi var.

İndirim öncesi 10 bin euro karşılığında dövizli askerlikten faydalanan gurbetçilerin başvurularını dikkate alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kurmaylarına para iadesi için talimat verdi. Başbakan Erdoğan'ın, konunun muhatabı Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'dan 4 bin euronun iadesi için çalışma başlatılmasını istedi.

4 bin euronun iadesi için yapılacak çalışmada öncelikle Milli Savunma Bakanlığı'ndan dövizli askerlikten 10 bin euro bedel ile faydalanan gurbetçilerin sayılarının belirleneceği bildirildi. Daha sonra ise Maliye Bakanlığı ile yürütülecek ortak çalışmanın ardından kişi başı 4 bin euro iadeye ilişkin ödeme yöntemi netlik kazanacak.

YASA DEĞİŞECEK


Hükümet kaynakları, yürürlükteki mevzuatın Bakanlar Kurulu'na, dövizli askerlik bedelini yüzde 50 oranında artırma veya azaltma yetkisi verdiğini, ancak iade için Bakanlar Kurulu kararının yeterli olmayabileceğini ifade ediyorlar. Mevzuat taramasında da bu sonuca ulaşılırsa, iade için yasa değişikliği gerekecek. Bu durumda hükümet, yasama yılından önce değişiklik öngören tasarıyı hazırlayacak. Yasama yılının başlamasıyla tasarı, görüşülüp yasalaştırılacak. Geri ödemelerin en geç yılbaşına kadar tamamlanması hedefleniyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »