DP, 9. Olağanüstü Büyük Kongre'sini yaptı

Demokrat Parti, 22 Mart Pazar günü Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda 9. Olağanüstü Büyük Kongre'sini yaptı. Genel başkanlık seçiminin olmadığı kongrede; Genel İdare Kurulu, Merkez Karar Kurulu ve Yüksek Haysiyet Divanı üyeleri seçildi ve tüzük değişikliği yapıldı.

23 Mart 2015 Pazartesi 23: 5
DP, 9. Olağanüstü Büyük Kongre'sini yaptı
Demokrat Parti (DP), 22 Mart Pazar günü Ankara'daki Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda 9. Olağanüstü Büyük Kongre'sini yaptı. Genel başkanlık seçiminin olmadığı kongrede; Genel İdare Kurulu (GİK), Merkez Karar Kurulu (MKK) ve Yüksek Haysiyet Divanı (YHD) üyeleri seçildi ve tüzük değişikliği yapıldı.

DP kongresinde 2 ayrı liste yarıştı. Yapılan seçim sonucunda DP Genel Başkanı Gültekin Uysal tarafından desteklenen "Beyaz Liste" kongreye katılan delegelerin büyük teveccühüne mazhar olarak 550 oy alırken, karşı grup tarafından çıkartılan "Sarı Liste" ise 179 oy alabildi.
 

İŞTE KAZANAN BEYAZ LİSTE
 

KAYBEDEN SARI LİSTEDemokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, AK Parti döneminde Türkiye'nin büyümediğini, ayrıcalıklı bir kesimin zenginleştiğini ileri sürdü.

Uysal, partisinin 9. Olağanüstü Kongresi'nde yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirdi, Türkiye'nin partisine her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu söyledi.

Türkiye'nin "var olma" mücadelesi içinde olduğunu savunan Uysal, "AKP bir yanda demokrasiye ve hukuka savaş açmış, bir yanda şahsi ihtirasları ve şehvetleri uğruna milleti de bu kavgada taraf yapmıştır" iddiasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "büyüyoruz" sözünün, ülkeyi betimlemediğini ileri süren Uysal, "Bu iktidar döneminde Türkiye büyümemiş, yalnızca ayrıcalıklı bir kesim zenginleşmiştir. Rant ekonomisine dayalı yeni dolar milyarderlerimiz olmuştur. ve malumunuz, iktidarın liderinin Merkez Bankası ile girdiği polemik yeni milyarderler yaratacağa benzemektedir" görüşünü savundu.
 

TÜZÜK TADİLATI


GİK, MKK ve YHD üyelerinin de belirlendiği kongrede, tüzük tadilatı ile 50 olan GİK üye sayısı, 40'a düşürüldü. Ayrıca Genel İdare Kurulu'na gerekli gördüğü il ve ilçelerde teşkilat kurma ya da mevcut teşkilatları, üyeliklerini fesh ederek kapatabilme yetkisi verildi.

Söz konusu değişikliğe bağlı olarak, GİK tarafından üyeleri iptal edilen ve kapatılan il ve ilçe teşkilatlarının yerine kurulan yeni il ve ilçe teşkilatlarına, kongrelerce seçilmiş olan yönetim kurullarının görev ve yetkileri de verildi.

Diğer bir değişiklikle taşra durumundaki ilçe yönetim kurullarının bir başkan 10-14 üye, büyük ilçelerde bir başkan 14-20 üye, il yönetim kurullarında 1 başkan 14-20 üye ve büyükşehir statüsündeki illerde de 1 başkan 24-28 üyeden oluşması karara bağlandı.

Kongre, GİK, MKK ve YHD üyelerinin de belirlenmesi ile sona erdi.AA
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »