20 Haziran 2018, Çarşamba

DP Başkanı Uysal'dan "dershane" açıklaması

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, “Dershanelerin ortadan kaldırılması, PKK’ya hizmet edecektir” dedi

16 Kasım 2013 Cumartesi 23:42
DP Başkanı Uysal'dan "dershane" açıklaması
Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, dershanelerin kapatılması ile ilgili bir açıklama yaptı:
 
Uysal, “Dershaneleri yasa ile yasaklamakla eğitimin yapısal sorunlarından kurtulamayız. Sonucu yasaklayarak, nedenleri ortadan kaldıramayız” dedi.

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, dershanelerin kapatılması tartışmaları ile ilgili yaptığı açıklamada, “ Dershaneleri yasa ile yasaklamakla eğitimin yapısal sorunlarından kurtulamayız. Sonucu yasaklayarak, nedenleri ortadan kaldıramayız” dedi.
 
Uysal, “Dershanelerin kapatılması, siyasal tartışmaların da bir parçasıdır. Özellikle son zamanlarda iktidar partisiyle, hizmet insanlarımızın gönüllü bir şekilde oluşturdukları camianın arasında bir tartışma varmış ve bu yangından bir takım siyasetçilerin medet umuyormuş gibi tavır aldığını görüyorum.” şeklinde konuştu.
 
Dershanelerin ortadan kaldırılmasının hiçbir kabul edilebilir tarafı olmadığını ve barış sürecinde PKK’ya hizmet edeceğini belirten DP Genel Başkanı Gültekin Uysal yaptığı açıklama şunları kaydetti:
 
“Bu meselenin siyasi mülahazalarla Türkiye’nin önüne büyük bir problem gibi konuluyor olmasını yadırgıyorum.”
 
“ İktidarın ve Sayın Başbakan’ın bu meseleyi ele alış tarzı, çözüm üretiş tarzı ve siyaset tarzı, bir zaafiyeti ortaya koyuyor.
 
Hükümet üyeleri çok uzun süredir dershanelerle ilgili olarak “ ben yaptım oldu” mantığı içerisinde bir tavrı ortaya koydular. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın konuyu bir kanun tasarısı haline getirmesiyle; sadece veliler, öğrenciler, siyasetçiler, sivil toplum örgütleri, dershane sahipleri ve öğretmenler değil, yurtdışından da büyük endişeler ifade edildi.
Bu açıdan baktığımızda; yasayla, yasakla sorunları ortadan kaldıramayız. Bu meselelerden kurtulamayız. Dünyada bunun bir başka örneği de yok. Açık yüreklilikle bir başka şey ifade etmek isterim:
 
Türkiye’nin hakikaten çok elzem, çok can alıcı ve çok can yakıcı meseleleri varken,  Dershanelerin kapatılmasının kime ve neye hizmet ediyor diye baktığımızda,  kabul edilebilir hiçbir tarafı yoktur. Sayın Başbakan’ın dışında herkes, bu meseleye tepkisini ifade ediyor.
Dershanelerin kapatılması, siyasal tartışmaların da bir parçasıdır Özellikle son zamanlarda iktidar partisiyle, hizmet insanlarımızın gönüllü bir şekilde oluşturdukları camianın arasında bir tartışma varmış ve bu yangından bir takım siyasetçilerin medet umuyormuş gibi tavır aldığını görüyorum. Siyasi birtakım mülahazalarla bu meselenin Türkiye’nin önüne büyük bir problem gibi konuluyor olmasını yadırgıyorum. Dershaneleri kapatma olayının esasını aşan bir şekilde, bambaşka bir şeye dönüştüğünü izliyorum.
 
Dershanelerin kapatılması meselesi, başta Başbakan ve AKP’nin üst düzey yöneticilerinin zihninde, eğitim politikaları çerçevesinde değil, hizmet hareketini siyasi mülahazalarla hedef alınması saikiyle değerlendirmeye tabi tutuluyor.
 
“Dershanelerin ortadan kaldırılması, PKK’ya hizmet edecektir”
 
Mesele çok nazik bir meseledir. Her yönüyle iyi değerlendirilmelidir. İktidar partisinin siyasi bir hedef haline getirdiği Dershaneler konusu; 800 bin öğrencinin eğitim aldığı 4 bine yakın kurum, aileler ve eğitim veren şirketlerle beraber bambaşka bir ekonomiye dönüşmüştür. İktidar, bunun sosyal, siyasal ve toplumsal anlamdaki sonuçlarını yadsıyamaz.
 
Terör bağlamında değerlendirdiğimizde; dershaneleri, yasakla ortadan kaldırmayı kabul edebilmemiz mümkün değildir. Dershanelerin kapatılmasıyla PKK uzantısı yapıların, kendi deli gömleklerini bölgeye de giydirmeleri için bambaşka bir iklimi getirecektir. Barış süreci olarak ifade edilen bağlamda da PKK’ya hizmet edeceği ortadadır.
 
Oslo görüşmeleriyle beraber bölgeyi tamamen etnik siyasete mahkum etmiş durumdayız. Doğrudan kendi insanımızı muhatap almaktan ziyade, birtakım aracılarla PKK terör örgütüne sürekli taviz verilmesi ve onların isteklerinin gündemi belirlediği gibi bir kaygı bir algı kamuoyunda pekişti ve kemikleşti.
 
Türkiye’de son zamanlarda birtakım siyasi kararlar; demokratikleşme paketleri ve son olarak da dershanelerin kapatılması üzerinden alınıyor.
 
Gelir adaletsizliğinin aynı zamanda eğitim adaletsizliğine dönüştürüldüğü bir ülkede, sadece eğitimde değil, sağlıkta, adalette de büyük zafiyetlerle karşı karşıya kalırız."
 

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »