DSÖ Ebola salgını için toplantı yapacak

Dünya Sağlık Örgütü, Batı Afrika'daki Ebola salgınının yayılmaması için önlem planlarını ele almak üzere Gana'da 11 ülkenin sağlık bakanının katılacağı bir toplantı düzenleyecek.

27 Haziran 2014 Cuma 0: 3
DSÖ Ebola salgını için toplantı yapacak
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Ebola virüsünden ölenlerin sayısının Gine, Liberya ve Sierra Leone'de artması göz önüne alındığında durumun endişe verici olduğunu vurguladı.

Örgütün Afrika sorumlusu Dr. Luis Sambo, virüsün komşu ülkelerde yayılmasının endişe verdiğini ancak dünyanın başka bölgelerine yayılma ihtimalinin sıkı önlemlerin alınması gerektiğini gösterdiğini belirtti. 

Sambo, bunun belirli bir ülkeye özgü bir salgın olmadığına dikkati çekerek mücadele için hükümetlerin kararlı eylemlerinin gerektiğini ifade etti. 

Mücadelede iş birliği ve şüpheli vakalar konusunda bilgi paylaşımının önemine işaret eden Sambo, krizin birlikte çözülebilmesi ve ülkeler arasındaki iş birliğinin artırılmasını sağlamak için 2-3 Temmuz'da Gana'nın başkenti Akra'da sağlık bakanları ve sağlık yetkililerinin bir araya geleceğini vurguladı.

DSÖ, sene başından bu yana Gine, Liberya ve Sierra Leone'de 635 vakadan 399'unun yaşamını yitirdiğini açıkladı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »