21 Haziran 2018, Perşembe

Dün eleştirdi bugün ziyarete gitti

"Dün dündür, bugün bugündür..." Türk siyasetine bu cümleyi yıllarca Başbakanlık yapmış, ardından da 9. Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunmuş olan Süleyman Demirel kazandırdı.Ve Demirel'in bu sözü, kimisine göre "çok parametreli, değişken siyasetin felsefesi", kimisine göre ise "pragmatizmin tepe noktası" olarak Türk siyasi tarihine geçti.

6 Ocak 2015 Salı 0:20
Dün eleştirdi bugün ziyarete gitti

Hürriyet'ten Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre Ankara'da bugün de, Demirel'in bu sözünü hatırlatan bir ziyaret gerçekleşti;
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlığı döneminde çok sert sözlerle eleştirdiği 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i, bugün evinde ziyaret etti.

Ziyaretin çifte amacı olduğu açıklandı;
Erdoğan hem bir süre önce geçirdiği bir soğuk algınlığı nedeniyle hastane kısa bir süre kalan Demirel'e geçmiş olsun diledi, hem de geçenlerde kaybettiği kardeşi Hacı Ali Demirel'in vefatı nedeniyle başsağlığı dileklerini iletti.
 
"OTUR DA BEY ZANNETSİNLER...."
 
Oysa aynı Erdoğan, çok değil, dört yıl önce Süleyman Demirel hakkında çok ağır ifadeler kullanmıştı.
Erdoğan, Başbakan olduğu dönemde, 2011 seçimlerinden hemen önce, o dönemde de siyaseten emekli olan Demirel'i "CHP'nin akıl hocası olmakla" suçlamıştı.

Erdoğan, 2011 seçimleri öncesinde Mayıs ayındaki Yozgat mitinginde, Demirel için şu ifadeyi kullanmıştı;
"Otur oturduğun yerde. Ne işin var böyle gazete gazete dolaşıyorsun? 87 yaşında hala ortalığı karıştırıyorsun. Otur da bey zannetsinler..."
 
CHP'Yİ ELEŞTİRDİĞİ ÖRNEKLERİ DE VERMİŞTİ
 
Erdoğan aynı konuşmada, Demirel'in yine "dün dündür, bugün bugündür" sözünü hatırlatan, geçmişte CHP'ye yönelik eleştirilerinden de örnekler vermişti.
Demirel'in geçmişte CHP için kullandığı;
"CHP, her şeyi berbat ettikten sonra hükümeti bırakıp kaçmıştır",
"Halk Partisi'ne kalsa ülke 100 defa batmıştı",
"CHP ile kalkınma yan yana gelemez. CHP ile anarşi yan yana gelir ve birbirine yakışır",
"CHP iktidarında, ineklerin sütü kurur" cümlelerini de hatırlatan Erdoğan, Demirel'in tüm bu sözlerden sonra 2011 seçimleri öncesinde CHP'ye destek vermesini de şöyle yorumlamıştı;
"Allah Allah... Ya peki bunlara şimdi ne oldu, bunları bir araya ne getirdi?..."
 
"DÜN DÜNDÜR, BUGÜN BUGÜNDÜR" SÖZÜNÜ NEREDE SÖYLEDİ?
 
Demirel, "dün dündür, bugün bugündür" sözünü uzun siyasi hayatı boyunca pek çok kez kullandı. Hatta buna, siyasi hayatının son dönemlerinde "yarın yarındır" kısmını da ekledi.

Ancak Demirel'in bu sözü kayıtlara ilk olarak, 12 Eylül 1980 askeri darbesi öncesinde geçmişti.
12 Eylül öncesindeki süreçte, dönemin Genelkurmay Başkanı Sancar ile görüştüğü iddiaları sorulan o dönemin Başbakanı Demirel, "görüşmedim" yanıtını vermişti. Ancak gazeteciler aynı soruyu Genelkurmay Başkanı Sancar'a sorduklarında, görüşmenin gerçekleştiği bilgisini almışlardı.

Bunun hatırlatılması üzerine de Demirel, o veciz sözünü söylemişti;
"Dün dündür, bugün bugündür...”
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »