Dünya devi Petkim'e ortak oldu!

Petkim iştiraki Petlim Limancılık'ın yüzde 30'unun 250 milyon dolara Goldman Sachs'a satışı için anlaştı.

20 Aralık 2014 Cumartesi 1:50
Dünya devi  Petkim'e ortak oldu!
Petlim Limancılık'ta hisse satışı gerçekleşti. Petkim PETKM iştiraki Petlim Limancılık'ın yüzde 30 hissesi 250 milyon dolara Goldman Sachs'a satıldı. Petkim, söz konusu hisselerin Goldman Sachs'a satışı için Temmuz ayında ön anlaşma imzalamıştı. 

Petkim'den KAP'a yapılan açıklamaya göre, bağlayıcı sözleşmenin yanı sıra Goldman Sachs, Socar Turkey Enerji A.Ş (STEAŞ) ile 7 yıl süreli satma hakkı sözleşmesi imzalarken; sözleşme karşılığında STEAŞ'a 50 milyondolar tutarında peşin ödeme yapacak.

Satım opsiyonunun Goldman Sachs tarafından kullanılması halinde STEAŞ, Goldman Sachs'ın devraldığı hisseleri opsiyon sözleşmesinde tarafların anlaşmış olduğu ve hakkın kullanılmasından önce ödenecek olan minimum getiriye ek olarak ödenecek 300 milyon dolar karşılığında devralacak.
 
Hisseleri tavan yaptı

Petkim'in bahsedilen satma hakkı sözleşmesinden kaynaklanacak bir yükümlülüğü ise bulunmayacak.Petkim hisseleri açıklama sonrası yüzde 3’ün üzerinde primli seyrediyor.

Öte yandan Borsa İstanbul'da işlem gören Petkim payları, açıklamanın ardından tavan fiyat olan 4,32 lirayı gördükten sonra şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 4 yükselişle 4,05 liradan işlem görüyor.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »