Dünya Kupası gol rekoruna gidiyor

Brezilya'nın evsahipliğini yaptığı 2014 Dünya Kupası, son yıllardaki en gollü turnuva olarak dikkati çekiyor

27 Haziran 2014 Cuma 23:19
Dünya Kupası gol rekoruna gidiyor
Turnuvada şu ana kadar grup aşamasında oynanan 48 karşılaşmada 136 gol atıldı, Almanya 2006'da ulaşılan 147 ve Güney Afrika 2010'da kaydedilen 145 gole henüz ikinci tur öncesinde yaklaşıldı.

En fazla gol kaydedilen Dünya Kupası olma unvanı, 171 golle ilk kez 64 maçlı formata geçilen Fransa 1998'in elinde bulunuyor.

GOL ORTALAMASI 2.8

Brezilya 2014'te ikinci tura kadar maç başına 2,8 gol ortalaması yakalandı. Gol ortalaması bakımından maç başına 5,4 gol kaydedilen İsviçre 1954 ise açık ara önde bulunuyor.

EN GOLCÜ TAKIM HOLLANDA

Brezilya'da grup maçlarında 10 gol bulan Hollanda en skorer takım olmayı başardı.

Kolombiya 9, Fransa 8, Brezilya, İsviçre ve Almanya 7'şer golle Hollanda'yı takip etti. Tur atlayan takımlar arasında yalnızca 2 gol kaydedebilen Yunanistan, yıllardır süregelen savunma futbolundan taviz vermedi.

Diğer yandan, turnuvada şimdiye kadar 10 kez penaltı düdüğü çalındı. Fransa, kendisine verilen iki penaltı atışından birini gole çevirirken, Almanya, Brezilya, Cezayir, Yunanistan, Uruguay, Kolombiya, Avustralya ve İspanya ise birer kez beyaz noktadan gol buldu.

ESKİ ŞAMPİYONLAR DÖKÜLDÜ

Futbolseverlerin gole doyduğu Brezilya 2014'te, eski şampiyonlardan İtalya, İngiltere ve İspanya ikinci turu göremedi.

Son şampiyon İspanya, Hollanda ve Şili'nin bulunduğu B Grubu'nu üçüncü tamamlayarak turnuvaya veda etti. Dört kez zafere ulaşan İtalya ile 1966 yılının şampiyonu İngiltere ise D Grubu'nda Kosta Rika ile Uruguay'ın arkasında kalarak havlu attı.

EN BAŞARILI KITA AMERİKA

2014 FIFA Dünya Kupası'na Amerika kıtasından katılan ülkeler damga vurdu.

Turnuvada Amerika kıtasından Brezilya, Meksika, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Uruguay, Arjantin ve ABD olmak üzere 8 ülke yoluna devam ediyor. İkinci turda Avrupa kıtasını Hollanda, Yunanistan, Fransa, İsviçre, Almanya ve Belçika temsil ederken, Afrika'dan Cezayir ve Nijerya son 16 takım arasında mücadele edecek.
 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »