23 Haziran 2018, Cumartesi

Dünya Kupası öncesi çatışmalar başladı

Brezilya'da düzenlenecek Dünya Kupası'nda ilk maçın yapılacağı Sao Paulo'daki grevin 5. gününde işçiler, protestocular ve polis arasında çatışma çıktı

10 Haziran 2014 Salı 16:16
Dünya Kupası öncesi çatışmalar başladı
2014 FIFA Dünya Kupası'nın ilk karşılaşmasının yapılacağı Sao Paulo kentinde metro işçilerinin grevi 5. gününe girerken, işçiler, protestocular ve polis arasında çatışma çıktı.

Sao Paulo polisi, Ana Rosa metro istasyonu girişini kapatmaya çalışan bir gruba plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Olayda, en az 13 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Protestolara ücretlerinin artırılması talebiyle grev yapan işçilerin yanı sıra aralarında Evsiz İşçiler Hareketi'nin de bulunduğu bazı grupların da destek verdiği ifade edildi.

Metro işçileri, eylemlerini sürdürmekte kararlı görünürken greve katılan sendikalara kesilen günlük para cezasının  bugünden itibaren 44 bin dolardan 220 bin dolara çıkarıldığı belirtildi.

Grevin sürmesi durumunda ulaşımı rahatlatmak için acil durum planlarının bulunduğunu bildiren yerel yönetim, şu ana dek 60 işçinin işten çıkarıldığını belirterek, bugünden itibaren işlerine dönmeyenlerin de aynı kaderi paylaşacağı uyarısında bulundu.

Sendika başkanlarından Altino dos Prazeres ise "Yönetimin herkesi işten çıkarması gerekeceğini" belirterek, benimsenen tutumun durumu daha da kızıştırdığını söyledi.

Protestocuların Dünya Kupası'nın ilk maçının yapılacağı 12 Haziran'da da Sao Paulo Dünya Kupası Stadı önünde gösteri düzenlemeye çalışacağı sanılıyor.

Metro işçilerinin iş bırakmasının Sao Paulo'nun beş metro hattından üçünü etkilediği, 65 metro istasyonundan yaklaşık 30'unun kapalı olduğu ifade ediliyor.

Dünya Kupası karşılaşmalarına ev sahipliği yapacak 12 kentin, tahminen 600 bin yabancı turistle 3 milyonun üzerinde Brezilyalı'yı ağırlaması bekleniyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »