21 Haziran 2018, Perşembe

Dünya nefesi tuttu! Kritik karar açıklandı...

Piyasaların merakla beklediği kritik karar geldi. Fed faizde değişikliğe gitmezken, 'kayda değer süre' ifadesinin tonunda değişikliğe gidildi ve 'faiz artışında sabırlı olunacağı' ifadesi vurgulandı. Açıklama sonrası dolar 2.30 desteğini denedi.

18 Aralık 2014 Perşembe 4:58
Dünya nefesi tuttu! Kritik karar açıklandı...
Başta gelişen ülkeler olmak üzere küresel piyasaların merakla beklediği karar açıklandı. ABD Merkez Bankası (Fed) aylardır beklenen 'faizler kayda değer bir süre düşük seviyede tutulacak' cümlesindeki 'kayda değer bir süre' ifadesinin tonunu değiştirdi. Fed'den yapılan açıklamada, "Faizlerin ne zaman yükseltilmeye başlanacağına yönelik sabırlı olunacak" ifadesine yer verildi.

Fed, faiz oranlarını gelecek yıl artırmak konusunda sabırlı olacağını, ABD ekonomisine ilişkin çelişen sinyalleri değerlendireceğini bildirdi. Fed, faizartırımına başlamadan önce 'kayda değer zaman' geçeceği yönünde güvence vermeye de devam etti.

Son 3 yıldır ilk kez 3 üye aleyhte oy kullandı

Fed yetkilileri, faizlerin 2015'te yüzde 1,125 seviyesine yavaş bir şekilde artırılmaya başlanabileceğine işaret etti. Fed yetkilileri 2015'te enflasyonda yavaşlama beklediklerini ancak uzun vadede küçük değişimler ön gördüklerini de açıkladı.

Bugün sona eren 2 günlük FOMC toplantısında faizlerin değiştirilmemesi kararı alınırken, karar 3'e karşı 7 oyla alındı. 2011 yılından buyana ilk kez bir FOMC kararına 3 üye aleyhte oy kullandı. Dallas Fed başkanı Richard Fisher, Philadelphia Fed başkanı Plosser ve Minneapolis Fed başkanı Kocherlakota karara muhalefet ettiler.
 
InvestAZ InvestAZ Uluslararası Piyasalardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve UZMANPARA yazarı Fatih Yeğenoğlu, konuya ilişkin UZMANPARA'ya yaptığı değerlendirmesinde şunları söyledi: 

"Uzun zamandır enflasyondaki yükseliş baskısı ile istihdamdaki toparlanma hedefi arasında kalan Fed, petrol fiyatlarındaki gerilemeyle rahatladı. Petrol fiyatlarındaki gerileme sonrasında enflasyonist baskının azalmasına bağlı olarak faiz artırım baskısının zayıflaması Fed'in söylemlerinde ton değişikliğine gitmesine neden oldu.
 
Dolar 2.30 desteğini denedi, denge arayışında 

2006 yılından beri ilk kez gerçekleştireceği faiz artırımında aceleci olmayacağının sinyalini veren Fed, kayda değer süre ifadesinin bulunduğu paragrafta vurguyu istihdam hedefine yaptı. Zaman baskısını 'sabırlı' olunması gerektiğine yönelik ifadesiyle azaltmaya çalışan Fed, faizartırımının daha ileri bir tarihte gerçekleşebileceğine yönelik izlenim yarattı. 

Açıklama sonrasında sert hareketlerin gözlendiği piyasada dolar kurunun net bir şekilde faiz artırımının daha ileri bir tarihte yapılabileceği görüşünün fiyatladığını gözlemledik. Buna bağlı olarak kur bir ara 2,30 desteğini denedi. Ancak daha sonrasında yeniden çıkışa geçen dolarkurunda denge arayışı devam edecektir."
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »