23 Temmuz 2018, Pazartesi

Dünyanın en uzun el dokuma kilimi rekor peşinde

Eşme ilçesinde kök boyalı 76,4 kilometre ipten üretilen 25,72 metre uzunluğundaki kilim ile ''dünyanın en uzun el dokuması'' unvanı için Guinness'e başvuruldu.

13 Kasım 2013 Çarşamba 7: 0
Dünyanın en uzun el dokuma kilimi rekor peşinde
Uşak'ta,  60 günde 76,4 kilometre ip kullanılarak elle dokunan  25 metre 72 santimetre uzunluğundaki kilimin Guinness Dünya Rekorları Kitabı'nda yer alması için başvuruda bulunuldu.

Eşme Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Bekir Akyar, yaptığı açıklamada, iki kursiyer tarafından 60 günde dokunan  25 metre 72 santimetre uzunluğundaki el dokuması kilimin dünyanın en uzun el dokuması kilimi olduğunu iddia etti.  

Kilimin Guinness Rekorlar Kitabı'nda yer alması için başvuruda bulunduklarını, yetkililer tarafından değerlendirmenin sürdüğünü ifade eden Akyar, rekorlar kitabında yer almak istediklerini dile getirdi. 

İlçede geleneksel el sanatlarının canlandırılması için çaba harcadıklarını ifade eden Akyar, ''Atkısı ve çözgüsü kök boyalı yün iplikten oluşan kilimin tamamı elle kirkitli dokuma tekniğiyle üretildi. Kilimde 32 kilogram ağırlığında atkı ipi, 10 kilogram ağırlığında çözgü ipi olmak üzere 32 kilogram ağırlığında, 76, 4 kilometre uzunluğunda ip kullanıldı. Eşme yöresine özgü yörük desenleri olarak da bilinen Çengelli Kıvrım ve Toplu Modeli motiflerden oluşan kilimde 45 motif yer alıyor. Kilimde altı renk kullanıldı'' dedi.

Eşme İlçe Milli Eğitim Müdürü Erhan Ertem ise Eşme'de unutulmaya yüz tutmuş kilim sanatını canlandırmak ve gelecek nesillere aktarmak için çalışma yürüttüklerini belirterek, kilimin, dünyanın en uzun el dokuması kilimi olarak tescillenmesi halinde ilçenin tanıtımına katkı sağlayacağını kaydetti. 

''Kullanılan ipin uzunluğu, ilçemizin ile olan mesafesinden daha fazla.''


Kilimin uzunluğunun Eşme Noteri Mehmet Ali Kılcı tarafından tespit edildiğini, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmesi için resmi başvurunun yapıldığını dile getiren Ertem, ''Umarız başvurumuz kabul edilir ve kilim dünyanın en uzun el dokuması kilimi olarak tescil edilir.  Bu kilimi dokumak çok zahmetli bir iş. Eşme ilçemizin ile mesafesi 62 kilometre. Kilimde kullanılan ipin uzunluğu, ilçemizin ile olan mesafesinden daha fazla. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum'' diye konuştu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »