20 Şubat 2019, Çarşamba

Dünyayı şoke eden iddia! ABD İran'ı mı vuracak?

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, ABD'nin İran'ın nükleer tesislerini vurma hazırlığında olduğu iddiası ile ilgili ') Şu anda bu yönde değerlendirilen bir şey yok. Açıkçası bunun tamamen kurgu olduğunu düşünüyorum' dedi.

27 Temmuz 2018 Cuma 21:34
Dünyayı şoke eden iddia! ABD İran'ı mı vuracak?
Mattis, Uman Dışişleri Bakanı Yusuf el-Alavi ile görüşmesinden sonra  ABD Savunma Bakanlığı'nda basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Trump'ın Putin'le görüşmesi

Putin'in, Trump'ı Moskova'ya davet etmesine ilişkin bir soruya Mattis,  "Her zaman birbirimizle konuşmaya taraftar oldum ve bunu teşvik ettim. Nükleer  füzelerimiz birbirine dönükken bile, biliyorsunuz şu anda açık okyanuslara  dönükler, Soğuk Savaş'ın en kötü zamanlarında bile devlet başkanları arasında  görüşmeler oluyordu. Bunun artık zamanının çoktan geldiğini düşünüyorum."  yanıtını verdi.

İki ülke liderinin birbiriyle görüşmesinin son derece önemli olduğunu  kaydeden Mattis, ABD'nin özellikle de anlaşmazlıkları olduğu ülke liderleriyle  görüşmesinin daha da önem arz ettiğini belirtti.

Bakan Mattis, Rus mevkidaşı ile de görüşmeyi düşündüğünü ancak, şu  aşamada bir görüşme planının olmadığını söyledi.

İran'a Hürmüz uyarısı

İran'ın Hürmüz Boğazını kapatma tehdidine ilişkin bir soruya yanıt  veren Mattis, İran'ın daha önce de defalarca boğazı kapatma tehdidinde  bulunduğunu ve uluslararası toplumun bu boğazı açık tutmak üzere bölgeye savaş  gemisi konuşlandırdığını hatırlattı.

İran'ın Hürmüz Boğazını kapatmasının, uluslarası ulaşım ve nakliyata  yönelik bir saldırı olarak değerlendireceğini vurgulayan Mattis, "Nereye varırsa  varsın buna uluslararası bir cevap verilecektir çünkü dünya ekonomisi oradan  gelen enerji tedariğine bağlı." diye konuştu.

İran'a yönelik saldırı hazırlığı iddiası "kurgu"

Bir gazetecinin Avustralya savunma kaynaklarının ABD'nin İran'ın  nükleer tesislerini vurma hazırlığında olduğu iddiasını sorması üzerine Mattis,  "Avustralya habercilerinin bu bilgiyi nereden aldığına dair fikrim yok. Ama şu  anda bu yönde değerlendirilen bir şey yok. Açıkçası bunun tamamen kurgu olduğunu  düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Amerikan ABC kanalına konuşan üst düzey Avustralyalı yetkililer, Trump  yönetiminin önümüzdeki ay İran'ın nükleer tesislerini vurmayı planladığını iddia  etmişti.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »