Dünyayı şoke eden iddia! İlaç karşılığında cinsel ilişki...

Yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorların (Medecins Sans Frontiers / MSF) çalışanlarının Afrika’da muhtaçlar ile ilaç karşılığında cinsel ilişki kurduğu iddia edildi.

21 Haziran 2018 Perşembe 20:42
Dünyayı şoke eden iddia! İlaç karşılığında cinsel ilişki...
İngiliz kamu yayım kuruluşu BBC’nin haberine göre, MSF bünyesinde  çalışan yardım görevlileri Kenya, Liberya ve Orta Afrika’da ilaç karşılığında  muhtaçlarla cinsel ilişkiye girdi.

Kimliği gizli tutulan ancak MSF’nin Londra bürosunda çalıştığı  belirtilen bir muhbirin tanıklığına dayandırılan haberde, Kenya’da görev yapan  üst düzey bir çalışanın, kuruluşun binasına fuhuş için genç kızlarla gelip  gittiği öne sürüldü.

Habere göre, “Kızlar çok gençti ve fuhuş yaptıkları söylentisi vardı.”  ifadesini kullanan muhbir, bunların MSF binasına cinsel ilişki için  getirildiklerini iddia etti. MSF’nin kıdemli çalışanlarının, mevkilerini kendi  yararları için kullandığını anlatan muhbir, MSF’nin olaylarla ilgili bilgisi  olduğunu da ima etti. Muhbir, şunları ileri sürdü:

“Bazı yaşı ileri çalışanların ellerindeki gücü suistimal ettiğini  hissettim. Uzun süredir oradaydılar ve Batılı bir yardım çalışanı olmanın  sağladığı mevkiyi kendi amaçları için kullanıyorlardı. Bazı kadın avcısı  kişilerin, görevden alınamayacak kadar büyük olduğuna dair yaygın bir his vardı."

Ebola kurbanlarını istismar
Haberde tanıklığına yer verilen bir başka muhbir de MSF’nin kıdemli  bir çalışanının Ebola salgını sırasında Liberya’da ilaç karşılığında cinsel  ilişki kurma hikayelerini övünerek anlattığını öne sürdü.

MSF çalışanının “Liberya’daki kızlarla ilaç karşılığında ilişki kurmak  o kadar kolay ki!” dediğini aktaran muhbir, “Bu adam, ebeveynlerini ebolaya  kurban veren ve ilaç karşılığında her şeyi yapmaya hazır çok sayıda kız olduğunu  ima ediyordu.” ifadesini kullandı.

Orta Afrika’da HIV ile mücadele alanında çalışan bir diğer muhbir de  kuruluş içinde yerel halk ile cinsel ilişkinin “yaygın olarak ve arsızca”  kurulduğunu söyledi. Kendisinin de cinsel tacize maruz kaldığını anlatan muhbir,  olayı üstlerine şikayet ettiğinde ise işte kovulma tehdidi aldığını öne sürdü.

Oxfam'la başlayan skandal zinciri
İngiliz Times gazetesinin şubat ayında yayımladığı araştırmada, 2010  depreminin ardından Haiti'ye yönelik yardım faaliyeti sırasında yaşanan cinsel  istismar vakalarına dair yapılan iç soruşturmanın ardından görevini suistimal  etmekle suçlanan 3 Oxfam çalışanının istifa ettiği, 4 çalışanın ise kovulduğu  ortaya çıkmıştı.

Kuruluşun skandala dair hazırladığı gizli raporda, söz konusu  kişilerin muhtaç durumdaki insanlara yardım karşılığı cinsel istismarda  bulunmakla suçlandığına, cinsel istismara uğrayanların bir bölümünün "reşit  olmayabileceğine" dikkat çekilmişti.

Haberin yayımlanmasının ardından Oxfam yetkilileri, olayın üzerini  örtmekle suçlanmış, gönüllü olarak kuruluşun elçiliğini ve sözcülüğünü yapan çok  sayıda ünlü durumu protesto ederek desteklerini çektiğini açıklamıştı.

UNICEF Başkan Yardımcısı Justin Forsyth da daha önce başkanlığını  yaptığı Save the Children'da "kadınlara uygunsuz davranışlarda bulunduğunun"  gündeme gelmesinin ardından istifa etmişti.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) de üç yılda 21 personelinin  "cinsel istismar" nedeniyle işten atıldığını veya istifa etmek zorunda kaldığını  duyurmuştu.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »