E-devlet şifresi nasıl alınır ? E-devlet SGK prim öğrenme (E-devlet ile adli sicil alma)

İnternetten artık her işlemi yapmak çok kolay. E-devlet şifresi nasıl alınır ? E devlet SGK prim öğrenme (E-devlet ile adli sicil alma) detayları burada. İşte E-devlet şifresi nasıl alınır ? E devlet SGK prim öğrenme (E-devlet ile adli sicil alma)...

9 Temmuz 2014 Çarşamba 5: 5
E-devlet şifresi nasıl alınır ? E-devlet SGK prim öğrenme (E-devlet ile adli sicil alma)
Her türlü resmi devlet işlerinizi kendi bilgisayarınızdan hatta cep telefonunuzdan yürütmeniz mümkün. E-devlet adı verilen ve devletin vatandaşa açılan kapısı olarak yorumlanan e devlet uygulamalarını nasıl kullanabilirim?
Devletin internet şubesi olan E-Devlet sistemi, kamu kuruluşlarına tek bir internet adresiyle ulaşmanızı sağlar. E-Devlet sistemi vatandaşların kamu kuruluşlarında uzun kuyruklar olmasını engelleyen bir sistem olmuştur. Vatandaşlar işlemlerini bilgisayarın başında rahatlıkla halledebilmektedirler.
 
E-Devlet sistemine dahil olmak için E-Devlet girişi yapılması gerekmektedir. E-Devlet sistemine giriş için E-Devlet şifresi, elektronik imza ve mobil imza adı verilen kimlik doğrulama sistemleri kullanılmaktadır. Bu kimlik doğrulama sistemlerinden herhangi birini kullanarak E-Devlet girişi kolayca yapılabilmektedir. Bu yazımızda size E-Devlet girişini nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.
 
E-Devlet Girişi Nasıl Yapılmaktadır?
 
E-Devlet Şifresi İle E-Devlet Girişi: E-Devlet şifresi için herhangi bir PTT binasına gidip başvuru yapmanız gerekmektedir. 2 TL karşılığında size bir şifre verilecektir. İkinci yada daha fazla şifre almak isterseniz ödemeniz gereken miktar 4 TL olacaktır. Şifrenizle E-Devlet sistemine T.C. kimlik numaranızla kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz.
Elektronik İmza İle E-Devlet Girişi: E-Devlet sisteminin bu giriş yönünü özel şirketler üstlenmektedirler. Bu şirketlerin herhangi birinden alınacak elektronik imza ile sisteme giriş yapabilirsiniz.
Mobil İmza İle E-Devlet Girişi: Mobil imza sistemi E-Devlet sistemi için GSM operatörleri aracılığıyla sisteme giriş yapmak için oluşturulmuştur. AVEA, Turkcell ve Vodafone GSM şirketlerinden belirli bir aylık ücret karşılığında mobil imzanızı alabilirsiniz.
 
E-Devlet Şifrenizi mi unuttunuz?
Şifrenizi en son değiştirdiğinizde aşağıdaki kriterlere göre belirlemiş olmalısınız, öncelikle bu kriterleri göz önüne alarak hatırlamaya çalışınız. Eğer hatırlayamazsanız, yaşadığınız sorun ile ilgili size en uygun olan seçenek ile devam ediniz. Sistem, yaşadığınız soruna ilişkin olarak verilecek olan bilgilerle sizi yönlendirecektir.
Yeni şifreniz en az 8 karakterden oluşmalıdır.
Yeni şifreniz tamamen rakamlardan ya da tamamen harflerden oluşamaz.
Yeni şifreniz T.C. Kimlik numaranız ya da doğum yılınızı içeremez.
 
Lütfen aşağıdan, sisteme girerken yaşadığınız sorun ile ilgili size en uygun olan seçenek ile devam ediniz. Sistem, yaşadığınız soruna ilişkin olarak verilecek olan bilgilerle sizi yönlendirecektir.
 
E-Devlet Alo 160
e-Devlet Kapısı'na erişimde yaşadığınız sorunlar ve şifre problemleriniz için "Sıkça Sorulan Sorular" ve "Yardım" bölümümüzden yararlanabilirsiniz. Ayrıca portal ile ilgili görüş ve önerileriniz için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz. 
 
e-Devlet Kapısı ile ilgili her türlü bilgi ve işlem için 160 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. Çağrı Merkezi'ne Almanya’dan +90 312 160 Numarası, Amerika’dan +90 160 Numarası aracılığıyla ulaşılabilir. 
 
Kamu kurumlarının hizmetleri ile ilgili diğer sorun ve görüşleriniz için ise Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) başvuru formunu ya da 150 numaralı çağrı merkezini kullanabilirsiniz..
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »