21 Mayıs 2018, Pazartesi

E-Seçmen Listesi YSK Sandık Bilgisi 2014 Sorgulama ysk.gov.tr

30 Mart yerel seçimleri E-Seçmen Listesi YSK Sandık Bilgisi 2014 Sorgulama ysk.gov.tr.İşte E-Seçmen Listesi YSK Sandık Bilgisi 2014 Sorgulama ysk.gov.tr.

12 Ocak 2014 Pazar 2:12
E-Seçmen Listesi YSK Sandık Bilgisi 2014 Sorgulama ysk.gov.tr
30 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kaldı. Milyonlarca seçmen nerede oy kullanacağını son derece merak ediyor. Seçmen listeleri 10 Ocak 2014 yani dün öğle saatlerinde muhtarlıklarda asıldı. 17 Aralık operasyonunun ardından Ankara'da hareketli günler yaşanıyor. Yerel seçimlere çok az bir zaman kala böyle bir siyasi karışıklığın oy oranlarına yansıyıp yansımayacağı büyük merak konusu. Seçmen liste sorgulamasını eskiden muhtarlıklardan alabiliyorduk bu sene getirilen yeni sistem ile YSK'nın internet sitesinden online olarak nerede oy kullanabileceğimizi sorgulayabiliyoruz. Seçmen sorgulama ekranı gazete5.com adresinde sizlerle. Seçmen sorgulama nasıl yapılır diye merak ediyorsanız sorularınızın cevapları haberimizin detayındadır.


Yüksek Seçim Kurulu - YSK'nın resmi sitesindeki "Sandık Bilgisi Sorgulama" sayfası yoluyla "Seçmen Listesi Sorgulaması" yapabilirsiniz. Seçmen Listesi için, "Sandık Bilgisi Sorgulama Ekranı"ndaki tüm alanları eksiksiz doldurunuz. Hangi sandıkta oy kullanacağınızı öğrenmek için TC Kimlik No'nuzu girmeniz yeterli olacaktır. Seçmen sorgulaması için bu sayfaya bakınız.   Seçmen Sorgulama, Seçmen Listesi, Sandık Bilgisi Sorgulama, Oyumu Hangi Sandıkta Kullanacağım, Sandık Sorgulama, Seçim Kaydı Sorgulama.


Yüksek Seçim Kurulu - YSK’nın resmi sitesindeki Sandık Bilgisi Sorgulama sayfası yoluyla Seçmen Listesi Sorgulaması yapabilirsiniz. Seçmen Listesi için, Sandık Bilgisi Sorgulama Ekranındaki tüm alanları eksiksiz doldurunuz. Hangi sandıkta oy kullanacağınızı öğrenmek için TC Kimlik No’nuzu girmeniz yeterli olacaktır. Seçmen sorgulaması için bu sayfaya bakınız.
 
2014 E- Seçmen Nerede Oy Kullanacağını TC Kimlik No ile Sorgula! YSK Yerel Seçimlerde Oy Sorgulama Sistemi! YSK Oy Kullanma Yeri Sorgulama Sayfası,TC Kimlik No ile Seçmen Listeleri Seçim Sandığı Sorgulama,Oy Kullanma Yeri Sorgulama, YSK Seçmen listesi, Seçmen Sandık Bilgisi Sorgulama,YSK Seçmen Bilgileri Sorgulama Duyurusu,YSK Seçim Yeri Sorgulama‎.
NEREDE OY KULLANACAĞIM TIKLA ÖĞREN YSK.GOV.TR 

30 Mart 2014 günü yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimleriyle ilgili Muhtarlık Bölgesi Askı Listeleri bugünden (10 Ocak 2014 günü saat 08:00'den) itibaren başlayarak 23 Ocak günü saat 17:00'a kadar tüm mahalle ve köy muhtarlıklarında askıya çıkartılacak.
30 Mart yerel seçimlere sayılı günler kala herkes oyunu nerede kullanacağını merak etmeye başladı. Oyunuzu nerede kullanacağınızi yapılan değişiklikten sonra internetten öğrenebiliyorsunuz. YSK seçmen listelerine ulaşmak istiyorsanız haberimizin detayını okuyunuz.
Seçmen listeleri asıldı mı? Seçmen listeleri nereden alınır? Seçmen listesi sorgulama 2014. Seçmen listelerini nerden öğreniyoruz?YSK seçmen listeleri öğrenme. YSK seçmen listeleri oyumu nerede kullanacağım?
Yerel seçimler 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak. 30 Mart Yerel seçimlerine çok az bir zaman kaldı ve herkes oyunu nerede kullanacağını merak etmeye başladı. YSK seçmen listeleri eskiden muhtarlıklara asılırdı fakat bu sene yapılan değişiklik ile herkes nerede oy kullanabileceğini internet ortamından direkt olarak öğrenebiliyor.

2014 YEREL SEÇİMLERİ HAKKINDA BİLGİ
 
Yerel seçimlerin beş yılda bir yapılıyor olması nedeniyle 30 Mart 2014'te yapılması planlanan fakat AKP ve MHP'nin hazırladıkları önerge ile seçimlerin 27 Ekim 2013 tarihine alınmasını istemiştir. Gerekçe olarak kış aylarında seçim propagandalarının güçlükle yapılması gösterilmiştir. CHP de öneriye kısmen destek vermiştir. Fakat CHP 26, 27 ve 29 Ekim tarihlerinin resmi tatil olması nedeniyle vatandaşların bu dönemi tatil olarak değerlendirmesi durumunda seçimlere katılım oranının düşebileceğini, bu nedenle seçim tarihinin 3 Kasım 2013 olması yönünde görüş bildirmiştir. AKP ve MHP bu öneriye destek vermemiştir.
Seçim tarihi değişikliğine açık destek veren AKP ve MHP'nin toplam milletvekili sayısı 377 olmasına rağmen, anayasanın ilgili maddesinin değiştirilmesi için gerekli olan 367 oy 12 Ekim 2012 tarihinde yapılan oylamada sağlanamamış, durum basında başta AKP ve MHP'nin fire verdiği yönünde yer bulmuştur.
Seçimler öncesi uygulanacak seçim takvimi 21 Aralık 2013 günü yüksek seçim kurulu tarafından açıklanmıştır.

Kullanılacak Oy Sayısı
30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan mahalli idareler genel seçimlerinde oy kullanacak olan seçmen sayısı YSK tarafından henüz açıklanmamıştır. Bir sandıkta kullanılacak oy sayısı ise 320 olarak belirlenmiştir. Nüfusu 400'ü geçmeyen köylerde de bu uygulama geçerli olacaktır. Uygulamaya neden olarak ise yurt genelindeki sandık alanlarının yetersiz olması gösterilmiştir.

Partiler
1 Ocak 2014'te Yüksek Seçim Kurulu, 30 Mart 2014'te yapılacak Yerel Seçimler'e girebilecek olan siyasi partileri açıkladı. İllerin en az yarısında oy verme günü olan 30 Mart 2014 tarihinden en az altı ay öncesi, (30 Eylül 2013 tarihi) itibariyle teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olan ve seçimlere katılma hakkı kazanan siyasi partiler;[5]
Parti
Adalet ve Kalkınma Partisi
Alternatif Parti
Bağımsız Türkiye Partisi
Barış ve Demokrasi Partisi
Büyük Birlik Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Demokrat Parti
Demokratik Sol Parti
Doğru Yol Partisi
Emek Partisi
Genç Parti
Hak ve Eşitlik Partisi
Hak ve Özgürlükler Partisi
Halkın Kurtuluş Partisi
Halkın Yükselişi Partisi
Halkların Demokratik Partisi
Hür Dava Partisi
İşçi Partisi
Liberal Demokrat Parti
Millet Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Özgürlük ve Dayanışma Partisi
Saadet Partisi
Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi
Türkiye Komünist Partisi
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »