Ebola hastaları sokaklarda ölüyor

Ebola virüsü sebebiyle 600’den fazla insanın hayatını kaybettiği Sierra Leone’da bir saatte ortalama beş kişi bu virüse yakalanıyor. Ölümlerin bir ay içinde ikiye katlanmasının beklendiği ülkede birçok çocuk daha doktorlar ulaşamadan evlerinde veya sokaklarda ölü bulunuyor.

3 Ekim 2014 Cuma 18:22
Ebola hastaları sokaklarda ölüyor
Uluslararası sivil toplum örgütü Save the Children (Çocukları Koruyun), Batı Afrika ülkesi Sierra Leone’da ebola salgınının her gün çok yüksek oranda artış gösterdiğini açıkladı.
Örgüt adına konuşan Başkan Justin Forsyth, ülkede her bir saatte beş kişinin ebola virüsüne yakalandığını söyledi. Forsyth, salgının bu hızla büyümesi durumunda ölümlerin Ekim ayı içerisinde iki katına çıkacağını ifade etti.
İngiltere’nin başkenti Londra’da bir konferansta konuşan Forsyth, yalnızca geçen hafta 765 yeni vak’ayla karşılaştıklarını ve ülkedeki tedavi merkezlerinin toplamda 327 yatağa sahip olduğunu söyledi.
Forsyth ayrıca, daha birçok kişinin kayıt altına alınamadığını, hastanelere ulaşamadan evlerinde, hatta sokaklarda ölü bulunan çocuklar olduğunu ifade etti.
Örgütün İngiltere temsilcisi Rob MacGillivray, salgının yayılma hızının korkutucu boyutlara eriştiğini, çocuk ölümlerinin kayıt altına alınmasında zorluk yaşadıklarını söyledi.
Şu ana kadar bölgeye 143 yatak gönderen İngiltere, 600 yatak daha göndereceğini açıkladı. Ancak örgüt yetkilileri bunun yeterli olmadığını, daha fazla tedavi merkezinin kurulması için uluslararası işbirliğine acil ihtiyaç olduğunun altını çizdi.
Ülkede eboladan ölenlerin sayısı 622’den fazla.

NBC kameramanına ebola teşhisi
Ebola virüsü yalnızca vatandaşlar için değil bölgede görev yapan doktor ve gazeteciler için de bir tehdit.
Son olarak ABD’nin haber kanalı NBC için çalışan bir kameramana ebola teşhisi konuldu. 33 yaşındaki freelance kameranla birlikte ebolaya yakalanan ABD vatandaşlarının sayısı beşe yükseldi.
İsmi açıklanmayan kameraman üç yıldır virüsün en çok etkilediği ülke Liberya’da görev yapıyordu. Üç gün önce de NBC muhabiri Nancy Snyderman yönetimindeki dört kişilik ekibe katılmıştı.
Çarşamba günü yüksek ateş şikayetiyle karantinaya alınan kameramana 12 saat içinde teşhis konuldu. Gözlem altına alınan ekibin geri kalanında ise virüse rastlanmadı. Ancak kesin sonuçlar için 21 günlük karantina süresinin geçmesi gerekiyor. NBC ekibi ve kameraman tedavi için ABD’ye gönderilecek.

ABD sınırlarında ilk teşhis
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nden (CDC) 1 Ekim Çarşamba günü yapılan açıklamada, Teksas eyaletindeki Dallas şehrinde bir Amerikalı'da Ebola virüsüne rastlandığı belirtilmişti.
Liberya’dan uçakla gelen Thomas Eric Duncan adlı hastanın 20 Eylül’de Dallas’a indiği ifade edildi. 
Hastanın tecrite alınmadan önce 80 kişiyle temas etmiş olabileceğinin açıklanması halkı endişelendirdi. Bazı aileler çocuklarını okula göndermemeye başladı.
Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD'nin olası bir Ebola salgınına hazır olduğu ve virüse karşı etkili yanıt vermek için gerekli altyapıya sahip olunduğu ifade edildi.

'Hastalığı gizliyorlar'
Liberya, Gine ve Sierra Leone başta olmak üzere batı Afrika ülkelerinden seyahat eden yolcuların özel cihazlarla ateşlerinin ölçülmesi gerekiyor.
Uzmanlar, birçok cihazın iyi çalışmadığını, hatta bazı yolcuların da ateş düşürücü ilaç alarak sınırdan geçebildiğini söylüyor. Hastalık taşıdığı konusunda yalan söyleyen yolcuların daha sonra ABD’de daha iyi şartlarda tedavi olabileceklerini düşündükleri ifade ediliyor.
ABD’de ebola teşhisi konulan hasta Duncon’ın da ateş dürücü almış olma ihtimali üzerinde duruluyor. Liberya’nın başkenti Monvoria’da vücut ısısı normal ölçülen Duncon, 20 Eylül’de Dallas’a gelmeden önce Brüksel’e daha sonra da Washington yakınlarındaki bir havaalanına inmişti. Her iki havalimanında da ebola semptomları görülmemişti. 

Ölümler 3 bini geçti
İlk defa Aralık 2013’te Gine'de iki yaşında bir çocukta tespit edilen Ebola virüsü, Batı Afrika'da bugüne kadar 3 binden 338’den fazla kişinin ölümüne neden oldu.
Dünya Sağlık Örgütü'nden (WHO) yapılan yazılı açıklamada; Liberya, Gine ve Sierra Leone'de toplam 7 bin 178 Ebola vakası tespit edildi. 
WHO, kanıtlanmış tedavi yöntemi ve aşısı bulunmayan Ebola salgınıyla mücadele için küresel kamu sağlığı acil durumu ilan etmiş ve salgınla mücadelede deneysel ilaçların kullanılmasının etik olduğunu açıklamıştı.
WHO, Ebola virüsü ile mücadelede iki "umut verici" aşı çalışmanın test aşamasında olduğunu  belirtti.
Belirtileri halsizlik, ateş, kas ağrıları, kusma, ishal ve kanama olan hastalık kan ve vücut sıvıları dahil yakın temas yoluyla bulaşıyor.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »