24 Mayıs 2018, Perşembe

Ege Denizi'nde 6,2'lik deprem!

Karaburun'da 4,9 ve 4 büyüklüğünde iki artçı deprem daha oldu. Şu ana kadar en büyüğü 4,9 olan 47 artçı sarsıntı yaşandı. AFAD: "Bir çok ille irtibat sağlandı. Can ve mal kaybı yok." Kandilli Rasathanesi: Artçı sarsıntıların büyüklüğü 5,3'ü bulabilir.

12 Haziran 2017 Pazartesi 18: 3
Ege Denizi'nde 6,2'lik deprem!
İZMİR'in Karaburun İlçesi açıklarında, Ege Denizi'nde bugün saat 15.28'te Richter Ölçeği'ne göre 6.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, başta İzmir ve Çanakkale olmak üzere, Edirne'den Muğla'ya kadar Türkiye'nin batısındaki birçok merkezde hissedildi ve paniğe yol açtı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre, bugün saat 15.28'de merkez üssü Karaburun İlçesi'ne 23 kilometre açıkta Ege Denizi olan, Richter ölçeğine göre 6.2 büyüklüğündeki deprem saat 15.28'de yerin 7 kilometre derinliğinde meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) ise depremin büyüklüğünü önce 6.3 olarak duyurdu, ardından 6.0 olarak revize etti.

Deprem, İzmir ve Çanakkale başta olmak üzere Ege ve Marmara bölgelerindeki hemen hemen bütün illerde çok güçlü şekilde hissedildi. İlk belirlemelere göre ölen ya da yaralananın olmadığı depremde hasarla ilgili araştarmaların sürdüğü belirtildi.

Karaburun Kaymakamı Muhammed Özyüksel, "Şu ana kadar bize ulaşan can ve mal kaybı yok. Araştırma yapıyoruz" dedi.

Kızılay Karaburun için 240 çadırları yola çıkardı.

ARTÇILAR MEYDANA GELDİ

AFAD'ın verilerine göre saat 15.31'de 4.9, saat 15.35'te 3.4, saat 15.47'de 4.5 büyüklüklerinde yine Karaburun merkezli artçı sarsıntılar daha meydana geldi.


Uzmanlar artçıların süreceğini belirtirken, başta İzmir olmak üzere Ege kıyısındaki merkezlerde birçok kişi ev ve işylerine girmedi.

İZMİR VALİSİ: CAN VE MAL KAYBI YOK

İzmir Valisi Erol Ayyıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şu ana  kadar kendilerine intikal eden olumsuz bir durumun, can ve mal kaybının  olmadığını belirtti.

    İzmir İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Metin Saroğlu da depremle  ilgili merkeze ulaşan can kaybı, yaralanma ya da maddi hasar bilgisinin  bulunmadığını, tüm ekiplerin Karaburun, Mordoğan ve kıyı yerleşimlerde  incelemelerini sürdürdüğünü kaydetti.

BURSA VE YALOVA'DA DA SARSILDI

Ege'de meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki deprem Bursa ve Yalovayı da salladı. Bursa ve Yalova'da oturanlar, korku dolu anlar yaşadı. Depremi hissedenler, kendilerini sokağa attı. Bursa'da polis, yaptığı telsiz anonsu ile deprem nedeniyle yaşanacak olumsuzluklar konusunda AFAD'a da bilgi verilmesini istedi. Herhangi can ve mal kaybının yaşanmadığı belirtilen deprem sonrası Bursa AFAD'da görev yapan yaklaşık 30 kişilik ekip araç ve gerçekleri ile İzmir'e gönderildi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »