Egemen Bağış Avrupalı elçilere 'Gezi'yi anlattı

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupalı büyükelçilerle bir araya geldi ve Gezi Parkı olaylarını anlattı. Bakan Bağış'ın camide içki içme görüntülerini de elçilere izlettiği bildirildi.

26 Haziran 2013 Çarşamba 15:57
Egemen Bağış Avrupalı elçilere 'Gezi'yi anlattı
Gezi Parkı olayları nedeniyle Avrupa'nın Türkiye'ye verdiği tepki üzerine hükümet harekete geçti. Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış AB üyesi ülkelerin büyükelçileri ile buluşarak Gezi olaylarını anlattı. Bakan Bağış, büyükelçilere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da sık sık dile getirdiği 'camide içki içme' görüntülerinin izletildiğini kaydetti.

Türk polisinin orantısız güç kullandığı için eleştirilmesi ile ilgili olayları görüntülerle anlattıklarını kaydeden Egemen Bağış, "Güç kullanımında aşırıya kaçılmasının Türkiye'ye has olmadığını da gösterdik" dedi.

Egemen Bağış, “Son dönemde Türkiye’de yaşanan olaylarda batı medyasından onlara gösterilenin dışında madalyonun diğer yüzünü, perde arkasını anlattık. Kamu malına verilen zararları, yapılan saldırıları görüntüleriyle paylaştık” ifadelerini kullandı.

Büyükelçilerin kendi ülkelerinde benzer olaylar olduğunda polisin nasıl müdahale ettiğini de görüntülerle gösterdiklerini ifade eden Bakan Bağış, “Yani gücün kullanılmasında aşırıya kaçılmasının sadece Türkiye’ye has bir olay olmadığını anlattık, dünyanın farklı ülkelerinde de bu olayların olabilceğini gösterdik” ifadelerini kullandı.

'CAMİDE İÇKİ DE İZLETİLDİ'


“Alkollü içeceklerin camide tüketilmesine dair o görüntüler de vardı” diyen Bağış, “Islanmış kişinin yağmurdan korkusu olmaz. Türkiye AB standartlarında bir ülke olma yolunda ilerlemektedir. Bu yaşananlar da Türkiye’nin güçlü bir sivil toplumu olduğunu göstermiştir. Tabi Türkiye’nin iyi muhalefet partilerine sahip olmamasının da bu olaylara sebebiyet verdiği ortadadır. Çünkü muhalif vatandaşlarımız duygularını kendileri dile getirmek zorunda kalmıştır” dedi.

ELÇİLERDEN ORTAK AÇIKLAMA 


Bağış'ın verdiği yemeğin ardından Avrupalı elçilerden de bir açıklama geldi.

Ortak açıklamada, yemekte, Türkiye'de son dönemde yaşanan olaylar hakkında duyulan endişenin dile getirildiği belirtildi. Bu noktada barışçıl gösterilere yönelik müdahale ve basın özgürlüğüne saygı konusunun gündeme geldiği de aktarıldı.

Avrupalı büyükelçiler ayrıca, göstericilere yönelik aşırı güç kullanımı iddialarının araştırılmasında şeffaflık ilkesinin gözetilmesi gerektiğini vurguladı. Açıklamada, "Toplanma ve ifade özgürlüğü gibi temel haklara saygı gösterilmesi gerektiğinin altı çizildi " denildi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »