Ekmeleddin İhsanoğlu kim?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'mu olacak? Ekmeleddin İhsanoğlu kim? CHP'nin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu kimdir? Kılıçdaroğlu'nun Bahçeli'ye önerdiği çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu kim? İslam Konferansı Örgütü eski başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu kimdir?

16 Haziran 2014 Pazartesi 20:16
Ekmeleddin İhsanoğlu kim?
Cumhurbaşkanlığı seçiminde merakla beklenen çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu mu olacak? CHP ve MHP'nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde çatı aday arayışları devam ederken ortaya Ekmeleddin İhsanoğlu ismi çıktı.İslam Konferansı Örgütü eski başkanı olan Ekmeleddin İhsanoğlu kimdir?

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için geri sayım başladı.
 
Muhalefetin çatı aday arayışı ise hızla sürüyor.bugün MHP lideri Devlet Bahçeli'yle görüşecek olan Kemal Kılıçdaroğlu'nun cebinde ise olay yaratacak bir isim var.
 
 
"İslam Konferansı Örgütü eski başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu."


Ekmeleddin İhsanoğlu kimdir?
 
1943 yılında Kahire’de doğan Ekmeleddin İhsanoğlu’nun bilim tarihi, Türk kültürü, İslam dünyası ve Batı dünyası ilişkileri ve Türk-Arap ilişkileri hakkında değişik dillerde çok sayıda Kitap, makale ve tebliği bulunuyor.
 
Ekmeleddin İhsanoğlu, Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi’nden mezun olduktan sonra El Ezher Üniversitesi’nde akademik hayata başladı. Türk kültürünü küçük yaşta aile çevresinde tanıyan Ekmeleddin İhsanoğlu, Kahire Milli Kütüphanesi’nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırma ve eğitim çalışmaları yaptı. 1974’te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doktorasını tamamladıktan sonra, İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalar yaptı.
 
İslâm ve Batı kültürüyle yakından teması olan Ekmeleddin İhsanoğlu, 1984’te profesör oldu. Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu, İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin genel direktörlüğünün yanı sıra İÜ Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu’nun başkanlığını ve İÜ Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevlerinde bulundu.

1 Ocak 2005'te devraldığı İKÖ genel sekreterliğini 2014 yılında İyad bin Emin Madani' ye devretmiştir. Örgütün, seçimle göreve gelen ilk genel sekreteri ve ilk Türk genel sekreteri olma özelliklerini taşır.

10 Ağustos 2014, seçimin ikinci oylamaya kalması durumunda ise 24 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi Cumhurbaşkanlığı için çatı adayı olarak açıklanmıştır.

Füsun İhsanoğlu ile evli olan Ekmeleddin İhsanoğlu 3 çocuk babasıdır.
 

ÖDÜLLERİ


Senegal Cumhurbaşkanı tarafından “l'Ordre National du Merite” nişanı, Aralık 2002.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından verilen “World Prize for the Book of the Year” 2000.

“Fahri Doktora”, İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi 1994; Dowling College, Long Island, New York, ABD 1996; Azerbaycan Cumhuriyeti Bilimler Akademisi 2000; Sofya Üniversitesi, Bulgaristan, 2001; Saraybosna Üniversitesi, Bosna Hersek Cumhuriyeti, 2001.

Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından tevcih edilen Devlet Üstün Hizmet Madalyası, 2000.

Ürdün Kralı Hüseyin adına Veliaht Prens Hasan Bin Tallal tarafından verilen “Birinci Derece İstiklal Madalyası”, 1996.

İslam Konferansı Teşkilatı şeref ve liyakat sertifikası, 1995.

Arap Mısır Cumhuriyeti hükümetinden “Liyakat Nişanı”, 1990.
 

4 DİL BİLİYOR


İngilizce ve Arapça'yı çok iyi derecede konuşan Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Fransızca ve Farsça'yı da orta derecede konuşuyor.

İhsanoğlu'nun bilim tarihi, Türk kültürü, İslam dünyası ve Batı dünyası ilişkileri ve Türk-Arap ilişkileri hakkında değişik dillerde çok sayıda kitap, makale ve tebliği bulunuyor.

“Osmanlı Bilim Literatürü Tarihi” serisi içinde Osmanlı Astronomi Literatürü Tarihi, Osmanlı Matematik Literatürü Tarihi, Osmanlı Coğrafya Literatürü Tarihi, Osmanlı Müzik Literatürü Tarihi ve Osmanlı Askerlik Literatürü Tarihi adlı kitapların ve Osmanlı Devleti ve Medeniyeti Tarihi-2 cilt, (Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde) adlı seri kitapların editörü ve ortak yazarı olan İhsanoğlu'nun yayınlarının bazıları Fransızca, Japonca, Boşnakça, Malay ve Kore dillerine tercüme edildi.
 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »