Ekmeleddin İhsanoğlu siyasi ziyaretlere başladı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 'Toplumsal Uzlaşı Adayı' olarak belirlenen Ekmeleddin İhsanoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimleri çerçevesinde CHP, MHP, DP, ve BBP'yi ziyaret etti.

26 Haziran 2014 Perşembe 20:50
Ekmeleddin İhsanoğlu siyasi ziyaretlere başladı
CHP Lideri Kılıçdaroğlu Ekmeleddin İhsanoğlu'yla ilgili "O'nun en büyük özelliği toplumun bütün kesimlerini kucaklaması O nedenle biz O’nun cumhurbaşkanlığı adaylığını destekliyoruz" dedi.

CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak önerdiği Ekmeleddin İhsanoğlu, siyasi parti ziyaretleri kapsamında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi. 

Makamda gerçekleşen görüşmenin ardından İhsanoğlu ve Kılıçdaroğlu, 12'nci katta bulunan Merkez Yönetim Kurulu toplantısının yapıldığı salona geçti. 

Bazı MYK üyelerinin de hazır bulunduğu salonda basın mensuplarına açıklamada bulunan Kılıçdaroğlu, "Sayın Cumhurbaşkanı adayımızı burada görmekten son derece mutluyuz" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"O bilge bir kişi. Siyasetle ilgisi yok ama ülkenin, dünyanın sorunlarını yakından izleyen birisi. Toplumun her kesimi kucaklayacak. Onun en büyük özelliği toplumun bütün kesimlerini kucaklaması ve hiçbir kesimle ilgili şu ana kadar ve bundan sonra da negatif bir dil kullanmaması. O nedenle biz O’nun cumhurbaşkanlığı adaylığını destekliyoruz. Tekrar buraya geldiği için de teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz."
 

"Bu uzlaşma giderek büyüyor"


İhsanoğlu da CHP yönetimi, milletvekilleri ve parti mensuplarına adaylığı konusundaki destekleri ve "büyük uzlaşma" için attıkları adımlar nedeniyle teşekkür etti.

İhsanoğlu, "Gerçekten CHP ile MHP arasından başlayan bu uzlaşma giderek büyüyor" dedi. 

"Bugün yaptığı siyasi parti ziyaretlerinde de bu uzlaşmanın temelinin ne kadar sağlam olduğunu, atılan adımların bu inisiyatifin ne kadar milli menfaatlere, milli hedeflere uygun olduğunu ve Türkiye'yi büyük bir badireden kurtaracağını gördüğünü" ifade eden İhsanoğlu, şunları söyledi:

"Türkiye'nin, kutuplaşmak istenilen, cepheleştirmek istenilen, toplumun büyük bir kesiminin ötekileştirmek istenilen günler yaşamaması lazım. Türkiye içeride huzur, dışarıda itibar, yeniden sağlanması lazım ve bu bence her Türk vatandaşının hedefidir. Çok huzursuzluklar, sıkıntılar var, bunları gidermek siyasette alternatif yaratmakla mümkündür. Siyasette alternatif olmadığı zaman demokrasiden bahsetmek mümkün değildir. O bakımdan ben bu görevi, bu anlayış içerisinde kabul etmiş bulunuyorum."
 

"Gizli gündemim yok"


Herkesin kısa zamanda kendisinden duymak istediği bazı hususlar bulunduğunu dile getiren İhsanoğlu, "Bazı çevreler, beni tanımıyor, onlara tanıtmak benim görevimdir" dedi.

Bazı çevrelerin de kendisini yanlış tanıdığını değerlendiren İhsanoğlu, şöyle devam etti:

"Onların bu yanlışlarını düzeltmem gerekiyor. Bazıları tezvirat yapıyor, onlarla ben hiç meşgul değilim. Ben okur-yazar bir insanım, ilgilendiği konularda fikrini yazan, beyan eden bir insanım. Onun için böyle gizli gündemi olan ve günlük politika peşinde, bir şeye ‘ak’ deyip ertesi gün ‘kara’ diyen, pozisyon değiştiren bir insan değilim. Yazılarım mevcuttur, hatta bir kısmı internettedir. Herkes bunlara ulaşabilir. Ben cumhuriyetin kurulu olduğu ilkelere ve anayasada beyan edilen vasıflarına sadık bir Türk vatandaşıyım. Ayrıca Atatürk konusunda, her zaman Atatürk'ün büyük bir milli kahraman olduğuna, İstiklal Savaşı’nı bu ülkeye kazandıran büyük bir insan olduğuna ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olduğuna ve O’na karşı herkesin saygılı olması gerektiğine inanıyorum."
 

Irak'taki gelişmeler


İhsanoğlu, son günlerde "aşırıcılık-radikal gruplarca şiddet kullanarak belli dini anlayışları zorlamak" ve "mezhepçilik" olmak üzere iki meselenin ortaya çıktığını ifade ederken, "Bunlar hakikaten İslam dünyasını perişan eden ve bunların hiçbirisinin doğru bir hedefi bir amacı olan siyasi ve dini hareketler değil, bunlar çoğu karanlık hareketlerdir. Bunlar ne kendi ülkelerine, ne mensup oldukları bölgelere, ne temsil etme iddiasında  oldukları dine hizmet ediyorlar. Bütün bu değerlere ters düşen ve o değerleri yerle bir eden hareketlerdir" açıklamasını yaptı.

9 yıl İslam İşbirliği Teşkilatının Genel Sekreteri olarak görev yaptığını, bu sürede şiddetle, aşırıcılıkla ve mezhepçilikle uğraştığını anlatan İhsanoğlu, bu konuda başta Irak olmak üzere gerçekleştirdiği çalışmalardan söz etti.

CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak önerdiği Ekmeleddin İhsanoğlu, Irak'ta siyasilerin, daha önce yapılan çalışmalarla söndürülen "mezhepçiliği" kullanması üzerine bugünkü sorunların yaşandığına dikkati çekerek, "Bugün yine seçimler yapıldıktan uzun bir süre hükümet kurulamadı. Bu sebepten dolayı ve Irak'ta gördüğümüz manzara hepimizin malumudur. O bakımdan aşırılık, mezhepçilik ve dini siyasete alet etmek, siyaseti dine alet etmek hususunda benim fikirlerim çok açıktır" dedi. 

Önümüzdeki günlerde temaslarını sürdüreceğini belirten İhsanoğlu, şunları kaydetti:

"Ben herkesten destek istiyorum. Bu büyük uzlaşma hiçbir parti adına değil, evet CHP ve Sayın Genel Başkan bu konuda çok önemli inisiyatif almıştır, çok cesur bir inisiyatif, sorumluluk almıştır fakat bu sorumluluk kendi şahsına ait değildir. Bütün Türkiye'ye ait bir şeydir. Ben şahsen bu teveccühe mazhar olan bir insan olarak bunu memnuniyetle kabul ettim. Biz Türkiye'nin önünü açmak istiyoruz, cepheleşen, kutuplaşan bir Türkiye değil, huzur içerisinde yaşayan bir Türkiye ve yine dünyada itibar gören bir Türkiye yaratmak için bu uzlaşmanın önünü açarak, daha büyük hale getirerek, bu değerlerimizi de gelecek yıllara taşımak için el birliği ile çalışmak istiyoruz." 

İhsanoğlu Demokrat Parti'den de destek aldı

Ekmeleddin İhsanoğlu, parti ziyaretleri kapsamında DP Genel Başkanı Gültekin Uysal'ı makamında ziyaret etti.

Görüşmenin ardından İhsanoğlu ve Uysal basın mensuplara açıklamada bulundu.

İhsanoğlu, "Türkiye'de siyasi tarihin iki kurucusu CHP ile Demokrat Parti'nin ziyaretleri arka arkaya gelmesi ve bu iki partinin büyük uzlaşmayı desteklemesi Türkiye'nin geleceği için umut verici, ferahlatıcı, huzur yaratan, siyasi uzlaşmanın büyük ifadesidir. Demokrat Parti Genel Başkanla yaptığımız görüşme için kendilerine daha önce ilan ettikleri siyasi büyük destekten dolayı teşekkür ediyorum. Bugün Demokrat Parti maalesef mecliste temsil edemiyor.

Demokrat Parti bütün milletimizin vicdanında var olan güçlü bir varlıktır. Yarın da bu siyasi tablo yeniden oluşurken eminim ki Demokrat Parti siyasi hayata çok güçlü bir şekilde devam edecektir" dedi. 

Cumhurbaşkanı Celal Bayar köşkünün, isterse İhsanoğlu'na tahsis edilebileceğini söyleyen DP Genel Başkanı Uysal, şunları kaydetti: "Milliyetçi Hareket Partisinin çatı adayı teklifi ile beraber önemli bir inisiyatifi aldığı bu süreçte Demokrat Parti olarak değerli Cumhurbaşkanımızın çizdiği geçmişini de hatırlatarak anlamına ve bize yüklediği misyona, kurucu ruhunun bize devrettiği değerleri yarınları taşımak adına açık yüreklilikle tavrımızı o günde koyduk.

Bugün gelinen nokta itibariyle Türkiye'yi tekrar merkez değerlerde bu cumhuriyetin geçmişten bugüne taşıdığı ve tarihi yürüyüşü içerisinde bugünlere kadar taşıdığı demokrasi, hukuk temelinde yeniden o geniş ortak paydayı oluşturabilmek adına fırsat olarak değerlendiriyoruz.

Bu anlamda bu nitelikleri şansında temsil eden Cumhurbaşkanı adayımızın Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu, demokrasinin kemale erme noktasında, Türkiye'de vicdanların karatılmaya çalışıldığı noktada bununda önemli bir süreç olacağını inanıyoruz. Atatürk Bulvarı üzerinde Celal Bayar köşkümüz var. Sayın Cumhurbaşkanımız isterlerse orayı da kendilerinin kullanımına tahsis edebiliriz." 

Bir basın mensubunu "Sayın Başbakan'ın böylesi köklü bir partiyi ziyaret etmemesini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Uysal, şöyle cevap verdi: "Kendi tercihleri olmakla beraber net tavrımız dolayısıyla bizleri zayıf halka olarak değerlendirdiler. Öte tarafında Cumhurbaşkanımız da, Demokrat Parti'nin geçmişini ifade etti. Siyasetin tabiatı vardır."

Öte yandan Uysal'ın, Cumhurbaşkanı adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu'na hitap ederken 'Cumhurbaşkanım' ifadelerini kullanması dikkati çekti. "57 ülkenin başındaydınız. Oluk gibi Müslüman kanı akıyor. Bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz ?" sorusu üzerine İhsanoğlu, şunları söyledi:

"Benim görev sürem 9 seneydi. Şimdi gördüğümüz manzara bu ateşin her tarafı sarmakta olduğunu bir ortam da dinin politika da kullanılması, din adına şiddet yapılması aşırılık İslamiyet Cenabı Allah Peygamber Efendimizi alemlere rahmet olarak göndermiş. İslamiyet adına çıkan aşırı terörist örgütler bunlar İslam'a rahmet değil lanet gibi takdim ediyorlar. Bu lanet bunları bulacaktır.

Bunlar İslamiyet'in temel prensiplerini katleden, Müslümanları katleden, karanlık emeller için İslamiyet'i kullanan ve biz bunların karşısında 9 sene olduk. Ben bunu uzun uzun anlattım. O bakımdan bizim bu gün yapacağımız husus bu ateşi söndürmek için ateşin üzerine su serpmemiz lazım. Bu ateşten uzak durmamız lazım. Kampanyamızda bu meseleleri uzun uzadıya anlatacağız."

BBP'yi'de ziyaret etti

İhsanoğlu, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'yi parti genel merkezinde ziyaret etti. 

CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak önerdiği İhsanoğlu, BBP Genel Başkanı Destici ile yaptığı görüşmeye ilişkin "Çok mutluyum, çok verimli, çok yapıcı bir görüşme oldu" dedi.

İhsanoğlu Bahçeli ile görüştü

CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak önerdiği Ekmeleddin İhsanoğlu, MHP Genel Başkanı Bahçeli'yi parti genel merkezinde ziyaret etti.

Ziyaretin ardından açıklama yapan İhsanoğlu, Bahçeli ile çok verimli bir görüşme yaptıklarını belirterek, "Kendilerine bu inisiyatifi başlattıkları için hayırlı teşebbüste bulundukları için teşekkürlerimi sundum" dedi. 

Bugünkü görüşmelerine ilişkin Bahçeli'ye bilgi verdiğini ifade eden İhsanoğlu, "Biz, milli mutabakat anlayışıyla gidiyoruz. Mesele artık, çatı, pencere, kapı şeklinde değil, milli mutabakat şeklinde büyüyor, devam ediyor" dedi.
 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »