28 Mayıs 2018, Pazartesi

Elazığ Bölge Hastanesi'nde Son Durum

AK Parti Elazığ Milletvekili Şuay Alpay, Elazığ Bölge Hastanesi'nin yapımı yolundaki hukuki engellerin ortadan kaldırıldığını bildirdi.

16 Ocak 2013 Çarşamba 18: 7
Elazığ Bölge Hastanesi'nde Son Durum

Alpay, yazılı açıklamasında, Elazığ Bölge Hastanesi'yle ilgili sürecin Türk Tabipler Birliği tarafından açılan dava nedeniyle verilen yürütmeyi durdurma kararı üzerine kesintiye uğradığını anımsattı.

Sağlık Bakanlığı ile yaptıkları görüşmede kendilerine mahkemenin yürütmeyi durdurma kararındaki gerekçeyi de karşılayacak şekilde yapılacak yasal düzenlemenin problemi çözeceğinin ifade edildiğini dile getiren Alpay, bunun üzerine süreci yakından takip ettiğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı'nca hazırlanan ve Bakanlar Kurulu'nca 22 Aralık 2012'de kararlaştırılan 'Sağlık Bakanlığı'nca kamu özel işbirliği modeli ile tesis yaptırılması, yenilenmesi ve hizmet alımı hakkında kanun tasarısının' TBMM'ye gönderildiğini, bu tasarının TBMM Başkanlığı'nda Plan ve Bütçe Komisyonu'na, oradan da bir alt komisyon kurularak Plan Bütçe Komisyonu'na havale edildiğini aktaran Alpay, alt komisyon çalışmalarına dokümanları önceden temin ederek katıldığını vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

"Mevcut kanun tasarısına sadece sözleşmesi yapılmış olan bölge hastanelerinin dahil edilmiş olduğunu, Elazığ Bölge Hastanesi ile ilgili Yüksek Planlama Kurulu onayı alınmadığı ve sözleşme imzalanmadığı için bu kapsama dahil edilmeyeceğini öğrendim. Bakan ve Komisyon Başkanımızın uygun görmesi, kabul etmesiyle değişiklik önergesi hazırlanarak kanun tasarısının Geçici 1. Maddesine 'İhalesi yapılan işlerle birlikte, ihale işlemleri devam etmekte olanları da kapsayacak'şekilde, değişiklik ilave edilmek suretiyle bir önerge ile gerekli düzenleme yapıldı. Alt Komisyon çalışmalarının devam ettiği sırada yapılan bu değişiklik önergesiyle Elazığ Bölge Hastanesi'nin yapımı yolundaki hukuki engeller ortadan kaldırıldı."

Şuay Alpay, alt komisyonun çalışmalarını tamamlayarak kanun tasarısını esas komisyon olan Plan Bütçe Komisyonu'na göndereceğini, tasarının kısa sürede TBMM Genel Kurulu'na geleceğini belirterek, büyük bir aksilik olmadığı takdirde kanunlaşacağını ve hayalleri olan projenin gerçekleşeceğini kaydetti.

 

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »