Elazığ'da sıcak hava uyarısı

Elazığ Halk Sağlığı Müdürü Veysel Doğanay, vatandaşları sıcak havaya karşı uyardı.

26 Haziran 2013 Çarşamba 23:58
Elazığ'da sıcak hava uyarısı
Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından vatandaşları sıcak havaya karşı uyardı.

Halk Sağlığı Müdürü Veysel Doğanay, yaptığı yazılı açıklamada, aşırı sıcakların çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirdiğini belirtti.

Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısının arttığını ve metabolizmanın bu yeni duruma uyum sağlamaya çalıştığını ifade eden Doğanay, normalde terlemeyle vücut ısısının dengede tutulmaya çalışıldığını ancak aşırı sıcaklarda sadece terleyerek vücut ısısının dengede tutulmayacağını kaydetti.

Yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanlarda terleme mekanizması ile vücut ısısının dengede tutulmasının her zaman mümkün olmayacağını, ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle vücut ısısının yeterli düzeyde düşmeyeceğini bildiren Doğanay, şunları ifade etti:

"Ayrıca şişmanlık, herhangi bir hastalığa bağlı yüksek ateş, aşırı sıvı kaybı, kalp hastalığı, ruh ve sinir hastalıkları, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı ile tedavi amaçlı bazı ilaçların kullanımı da sıcak havalarda terlemeyi etkileyen diğer faktörlerdendir. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »