21 Haziran 2018, Perşembe

Elektrik kesintisinde terör ve siber saldırı yok

Türkiye'yi karanlıkta bırakan elektrik kesintisinden sonra Enerij Bakanlığı yetkilileri sorun yaşanan santrallara gittiler. Yetkililer sorunun terör ve siber saldırıdan kaynaklanmadığını ifade etti. Başbakan Davutoğlu kesintiyle ilgili terör saldırısı ihtimali üzerinde de durulduğunu açıklamıştı.

2 Nisan 2015 Perşembe 17:19
Elektrik kesintisinde terör ve siber saldırı yok
Hürriyet'ten Neşe Karanfil'in haberine göre önceki gün Türkiye çapında 10.36’da elektriklerin kesilmesi sonrası çalışmalar yaklaşık 10 saatte tamamlanabildi. İletimde yaşanan sorunlar ancak akşam 20.00 civarında giderildi. İletimle ilgili sorunun giderilmesinin ardından bu sefer dağıtımla ilgili sorunlar için de yaklaşık bir saat çalışma yapıldı.
O saatlerde arıza kayıtlarına ulaşılamadığı için Enerji Bakanlığı yetkilileri sorun yaşayan santrallere gittiler. Yerinde yapılan incelemelerden sonra siber ya da terör saldırısı olmadığı anlaşıldı.
TÜM SİSTEM ETKİLENDİ
İki santralde de rölelerin durumuna bakılıyor. Röle sistemi açıp kapatan cihaz olarak tanımlanıyor. Sistemi kontrol eden rölenin olağanüstü bir durumda devreye girmesi gerekiyordu ancak girmeyince domino etkisiyle tüm sistemin etkilendiği tahmin ediliyor. Şimdi hangi santralde rölenin devreye girmediği ya da saat kaçta açıldığı incelendikten sonra arızanın nasıl meydana geldiği ortaya konulmaya çalışılacak.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »