Elon Musk'a bir şok daha!

ABD merkezli elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın, Model 3 marka otomobillerin üretimine ilişkin yatırımcıları yanılttığı şüphesiyle FBI tarafından soruşturulduğu bildirildi.

27 Ekim 2018 Cumartesi 22:12
Elon Musk'a bir şok daha!
Wall Street Journal gazetesinde yer alan habere göre, FBI ajanları  Tesla'nın 2017 başında Model 3 marka 4 kapılı otomobillerin yıllık üretim  projeksiyonu konusunda yatırımcıları yanlış bilgilendirip bilgilendirmediğini  soruşturuyor.

San Francisco'daki Federal Savcılığın soruşturma yürüttüğü haberi,  Tesla Üst Yöneticisi Elon Musk'ın sosyal medyada şirketin yatırım planlarına  ilişkin gerçeği yansıtmayan paylaşımları için başlatılan ayrı bir soruşturmada  ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC)  ile vardığı adli uzlaşma  anlaşmasının ardından geldi.

Tesla daha önce 18 Eylül'de Adalet Bakanlığının bir soruşturma için  şirketten belge talep ettiğini açıklamış ancak talebin Model 3'ün üretimiyle  ilgili olup olmadığına açıklık getirmemişti.

Şirketten yapılan son açıklamada ise Adalet Bakanlığının Model 3'ün  imalatıyla ilgili yatırımcılara yapılan bilgilendirmelere ilişkin dökümanları  talep ettiği ve bu gönüllü talebe yanıt verileceği belirtildi.

Şirket temsilcileri henüz konuyla ilgili herhangi bir mahkeme çağrısı  almadıklarını kaydetti.

Tesla Şubat 2017'de, 2016 yılı son çeyrek verilerini açıklarken, Model  3 içi iddialı bir üretim planı olduğunu kamuoyuna duyurmuştu. Şirket 2017 yılı  son çeyreğinde haftada 5 bin adet Model 3 üretmeyi amaçladığını belirtmişti.

Musk, 13 Ağustos'ta Twitter hesabından şirketi borsadan çekme  niyetinde olduğuna dair açıklamalar yapmıştı.

Tesla'yı hisse başına 420 dolar teklifle New York Borsasından çekme  planını 2 Ağustos'ta şirketin yönetim kuruluyla paylaştığını bildiren Musk, Suudi  Arabistan varlık fonunun kendisiyle 2017'nin başından beri Tesla'yı borsadan  çekme konusunu görüştüğünü kaydetmişti. Açıklamaların ardından SEC, Musk'ın, Tesla hisselerini geri toplamak  ve borsadan çekmek için mali kaynak bulduğuna ilişkin açıklamasının "doğru  olmadığı" suçlamasıyla dava açmıştı. Tesla ve Musk 20'şer milyon dolar ceza  ödeyerek SEC ile adli uzlaşma anlaşmasına varmıştı.

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »