20 Haziran 2018, Çarşamba

Emniyette 'paralel' operasyon

İstanbul Emniyet Müdürlüğü 'Gülen Cemaati'ne' yönelik iki ayrı operasyon başlattı. Terörle Mücadele Şubesi'nin 22 ilde yürüttüğü ilk operasyonda 40 polis gözaltına alındı. Organize Suçlar Şubesi'nin, 16 ilde yürütüğü operasyonda ise şimdiye kadar 99 gözaltı olduğu öğrenildi. Toplam 139 polis hakkında gözaltı kararı olduğu belirtiliyor.

22 Temmuz 2014 Salı 15:48
Emniyette 'paralel' operasyon
İlk operasyonu başlatan İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, gece 02.00 sularında bazı polislerin adreslerine baskın düzenledi. Operasyon İstanbul merkezli 22 ilde başlatıldı. Bu iller arasında Ankara, Antalya, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Şanlıurfa, Van, Zonguldak, Malatya ve Mardin de var.  Operasyon kapsamında gözaltına alınan polislerin tamamının 2010-2013 döneminde 'Selam Tevhid örgütü' soruşturmasında görev aldığı belirtiliyor.

Polislere, 'Casusluk', 'Usulsüz dinleme', 'Resmi belgede sahtecilik', 'Suç uydurma', 'Özel hayatın gizliliğini ihlal', 'Konut dokunulmazlığını ihlal', 'Soruşturmanın gizliliğini ihlal' ve 'Delil üretmek' suçlamaları yöneltiliyor. 

Emniyette 'Casusluk' ve 'yasa dışı dinleme' soruşturmaları kapsamında gözaltına alınanların sayısı 99'a yükseldi.

Operasyonda 07.30 itibariyle 40 polis gözaltına alındı. Bu sayının artması bekleniyor. Gözaltına alınanlar arasında emniyet müdürleri de var.

Eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürleri Yurt Atayün ve Ömer Köse ile Mali Şubede görevli Kazım Aksoy gözaltına alınanlar arasında. Emniyet Amiri Gaffur Ataç'ın da gözaltına alındığı öğrenildi.

Eski Terörle Mücadele Müdürü Yurt Atayün, Emniyet’e alınırken gazetecilere, "Teslim olduk, arkadan kelepçelediler gördüğünüz gibi. Tamamen siyasi saiklerle..." dedi.

Sağlık kontrolüne girerken kelepçesiz olan Ömer Köse'nin de çıkışta ellerinin önden kelepçelendiği görüldü. 

Elleri kelepçeli şekilde hastaneye getirilen bir başka kişi de habercilere "Günaydın arkadaşlar" diye seslendi.

İstanbul'da gözaltına alınan ve aralarında resmi kıyafetli bir polisin de bulunduğu şüpheliler, saat 03.30'dan itibaren Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirilerek sağlık kontrolünden geçirildi.

Şüphelileri sağlık kontrolüne getiren sivil polis memurlarının üzerinde Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü yelekleri olduğu görüldü.
 

İKİNCİ OPERASYON ORGANİZE SUÇLAR BÜROSU'NDAN


İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün ikinci dalga 'Cemaat' operasyonunu, İstanbul Organize Suçlar Şubesi yürütüyor. İstanbul'un yanısıra Ankara, Diyarbakır, Mardin, Elâzığ, Bitlis, Van, Hakkâri'nin aralarında bulunduğu 16 ilde sürdürülen bu operasyonlar da polislere yönelik.

İki operasyon kapsamında 139 polis hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenildi. 
 

ALİ FUAT YILMAZER'İN EVİNDE ARAMA YAPILIYOR
 

Bu arada İstanbul eski İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in evinde de arama yapılıyor.

Gözaltına alınan polislere “İçeriği itibarıyla resmi belgede sahtecilik”, “Görevi kötüye kullanma”, “Bilişim sistemini engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme”, “Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme”, “Haberleşmenin gizliliğini ihlal” suçlamaları yöneltiliyor.

Cemaat bağlantılı olduğu belirtilen bu polislerin 200'den fazla kişinin telefonlarını yasa dışı yöntemlerle dinledikleri iddia ediliyor. Telefonları kanuna ve hukuka aykırı şekilde dinlenenler arasında gazeteciler, emniyet müdürleri, askerler, yüksek yargı mensupları, işadamları ve siyasi parti temsilcilerinin bulunduğu belirtiliyor.
 

YILMAZER TWİTTER'DAN ELEŞTİRDİ


Operasyon kapsamında evinde arama yapılan Eski Emniyet Müdürü Ali Fuat Yılmazer, aramadan önce Twitter hesabından, "Baştan beri Hakk'a dayanmışız, dolayısıyla başıma geleceklerden kendi hesabıma hiç endişem olmaz. Yapsınlar operasyonlarını... Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler..." mesajını paylaştı.
 

ÜNİFORMALI POLİS GÖZALTINDA


Gözaltına alınanlar arasında bulunan bir polisin hastaneye getirildiğinde resmi üniformasını üstünde taşıyor olması dikkati çekti. Hastaneye girişte üzerinde sadece resmi kıyafeti bulunan polise meslektaşları, sağlık kontrolünden sonra Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün (TEM) yeleğini giydirdi.
 

POLİS LOJMANLARINDA ARAMA


Halkalı Fulya Sitesi'nde bulunan polis lojmanlarına saat 05.00 sıralarında gelen polis ekipleri bazı adreslerde arama yaptı. Operyona katılan polis ekibi, bina girişinde bekleyen habercileri "Arama kararımız var" diye uyararak bulunduğu yerden uzaklaşmaları istedi. Arama yapılan adreslerden birinde polislere kapıyı eski Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Yasin Topçu açtı. Polislerle asansöre binen Topçu, bir süre sonra camdan çıkarak basın mensuplarına hitaben "Bana geldiler zannettim ama evime gelen giden olmadı." diye seslendi.
 

HALKALI'DA GÖZALTINA ALINAN BİR KİŞİ EMNİYETE GÖTÜRÜLDÜ


Sabahın ilk ışıklarıyla başlayan operasyon kapsamında Halkalı'da bulunan siteye çok sayıda polis ekibi geldi. Belirlenen adreslere giren polis memurları bazı emniyet personelinin dairelerinde arama yaptı.

Aramaların tamamlanmasının ardından toplanan deliller polis memurları tarafından araçlara taşındı. Fulya Sitesi C2 - 13 bloktan yapılan aramaların ardından bir emniyet personeli ellerinde kelepçeyle gözaltına alınarak emniyete götürüldü. Hikmet Kopar isimli müvekkilinin gözaltına alındığını belirten avukat Özgür Gümüş gazetecilere yaptığı açıklamada "Bana gösterdikleri kağıttaki gerekçe, suç işlemek için arkadaşlar teşekkül halinde, hükümeti ve devleti silahlı teşekkülle devirmeye teşebbüs, resmi evrakta sahtecilik, TCK 312 var, 316 ve 317 var, 257 var. Bu arkadaşlar benim gördüğüm, şu ana kadar katıldığım aramalarda, organize suç dosyalarına baktığım dosyalarda, şubelerini bilemiyorum. Ama gelenler başka, başka şubelerden. İstihbaratta da, organizede de çalışmış olabilir. Pırıl, pırıl arkadaşlar benim gördüğüm kadarıyla. Benim müvekkilimin dairesinde arama bitti. Diğer daireleri bilemem. Müvekkilim ifadeye başvurulmak üzere şubeye götürüldü" dedi.

Emniyet personelinin yoğun şekilde ikamet ettiği sitede polis ekiplerinin bekleyişi sürüyor.

-- Zekeriya Öz'den tepki --

-- Hakan Şükür, ​'Sahur vaktinin gölgesi yakışır' --


"HARAM LOKMA YEMEDİM"
 

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınan İstanbul Eski Bilişim Suçlari ve Sistemleri Şube Müdürü Hayati Başdağ, sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi. Sivil polis aracından indirilen Başdağ, önden kelepçeli ellerini havaya kaldırarak içeriye girdi. Başdağ, hastane çıkışı yine ellerine havaya kaldırarak, “Haram lokma yemedim. En ufak kanun dışı hiçbir işim yok" dedi. Başdağ, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »