21 Temmuz 2018, Cumartesi

Emre Uslu: Öcalan çatlayarak seyredecek

Taraf Gazetesi Yazarı Emre Uslu, Barzani - Erdoğan görüşmesini analiz etti. Uslu'nun sürpriz ziyaretle ilgili çarpıcı tespitleri var...

13 Kasım 2013 Çarşamba 7: 0
Emre Uslu: Öcalan çatlayarak seyredecek
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonu Diyarbakır'da Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile bir araya gelecek.

Görüşme talebinin Barzani'den geldiği, Başbakan Erdoğan'ın da yer olarak Diyarbakır'ı seçtiği belirtiliyor. 

Barzani'nin Diyarbakır'a cumartesi günü yapacağı bu sürpriz ziyareti analiz eden Taraf Gazetesi Yazarı Emre Uslu, önemli tespitlerde bulundu. 

Ziyaret neden bu kadar önemli? Taraflar hangi konuları konuşacak? Açık-kapalı hangi mesajlar verilecek?

İşte Emre Uslu'nun Barzani'nin Diyarbakır ziyareti analizi;

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani Diyarbakır’da Başbakan Erdoğan ile görüşecek. Görüşmeyi önemli kılan iki ana unsur var. Bunlardan biri kuşkusuz mekânsal unsur, ikincisi zamansal unsur.

DİYARBAKIR'DA OLMASI DAHA BİR ANLAMLI HALE GETİRİYOR

Barzani’nin Başbakan ile Diyarbakır’da görüşüp Başbakan’ın Diyarbakır programına eşlik etmesi kuşkusuz Kürtler için çok anlamlı bir jest. Zaten görüşmeyi en azından Türk medyası için dikkate değer kılan en önemli unsur da bu. Bu görüşme Diyarbakır’da değil de Ankara’da olsaydı daha önceki rutin görüşmelerden biri olacaktı.

GÖRÜŞMENİN ZAMANLAMASI

Görüşmeyi önemli kılan ikinci, bana göre en önemli unsur görüşmenin zamanlaması. Zamanlama bakımından Barzani çok kritik bir dönemde Diyarbakır’a geliyor.

Görüşmenin zamanlaması üç açıdan önemli.

Görüşme öncelikle önümüzdeki seçimler açısından önemli. Başbakan çözüm sürecinde attığı adımların karşılığını önümüzdeki seçimlerde görmek istiyor. Eğer AKP Güneydoğu’dan oyunu artırarak çıkarsa ülkenin batısında işi daha da kolaylaşacak. O zaman Erdoğan batıdaki insanlara dönüp “bakın Kürtler PKK’yı değil AKP’yi tercih ediyor” deme şansı bulacak. Böylece batıdaki seçmenlerin gözünde bir “bölen” değil bir “bilen” konumuna erişecek. Böylece seçimlerden sonra çözüm sürecinde eli daha da güçlenmiş olacak.

"CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ BİLE TEHKİLEYE GİREBİLİR"

Eğer Çözüm sürecindeki adımlara rağmen Güneydoğu’da AKP değil de BDP oylarını artırırsa o zaman batıdaki seçmenin gözünde Erdoğan zor duruma düşecek. Seçimlerden sonra başlayacak bir anti-Kürtçü dalga ile Cumhurbaşkanlığı seçilmesi bile riske girebilir.

Bu nedenle Erdoğan çok kritik bir adım atarak Barzani’yi Diyarbakır’a çağırdı ve programına dahil etti. Böylece Erdoğan Diyarbakır halkına sıcak mesajlar vermeyi umuyor. Hatta Şivan Perwer de bu nedenle davet edildi. Böylece seçmenin gönlünü kazanmak istiyor. Zaten her seçim arifesinde Şivan Perwer’e bir davet gider. Seçimden sonra konu unutulur. Bu strateji ne kadar tutar o ayrı mesele...

ÇÖZÜM SÜRECİ'NİN ÇATLAKLARI...

Barzani’nin davetini zamanlama açısından önemli kılan ikinci konu çözüm süreci. Çözüm sürecinde çatlakların olduğu, özellikler Kürtlerin giderek süreçten umutlarını kestikleri bir sır değil. Kürtler nisan mayıs aylarında, ‘ne zaman barış gelecek’ diye beklerken şimdi ‘ne zaman savaş çıkacak’ diye korkuyor.

Erdoğan PKK’dan ve Öcalan’dan umduğunu bulamadı. İşler istediği gibi gitmiyor. Ancak gelinen bu süreçte geriye de dönemeyeceğini biliyor. Bu nedenle çözüm sürecindeki çatlakların bir an önce üstünün sıvanarak kapatılması gerekiyor. En azından seçimlere her tarafı çatlamış, dökülen bir süreçle girmek istemiyor Erdoğan.

Bu çatlakları kapatmanın en kolay yolu da Barzani’yi getirip Kürtlerin önüne çıkarmak. Çatlakları Barzani sıvasıyla kapattıktan sonra üstüne de Şivan Perwer geldi mi sıvalı yerleri parlatır, ortaya “yepyeni” bir çözüm süreci çıkar.

ÖCALAN'A "SEN YOKSAN BARZANİ VAR" MESAJI

Ayrıca Erdoğan Barzani’yi Diyarbakır’a çağırarak Öcalan’a ‘sen yoksan Barzani var, yoluma Barzani ile devam ederim, Kürtlere lider olarak onu sunarım’ mesajı veriyor.

ZİYARET BARZANİ AÇISINDAN DA ÖNEMLİ

Barzani ile Öcalan arasındaki liderlik çekilmesi bilinen bir durum. Bu açıdan Başbakan’ın takdimi ile Kürtleri selamlayacak Barzani için Diyarbakır ziyareti bulunmaz bir fırsat. Öcalan’ın partisi Kuzey Irak’ta bin oy bile alamazken Barzani’nin Diyarbakır’dan alacağı sempati kuşkusuz Öcalan için anlamlı bir kayıp olacak.

"ÖCALAN ÇATLAYARAK SEYREDECEK"

Öcalan karakterinde biri Barzani’nin Erdoğan ile halkı selamlamasını kıskanarak, hatta çatlayarak seyredecektir. Hatta buna karşılık bir cevabı da olur Öcalan’ın. Nitekim daha önceki beyanlarında ‘yapabiliyorlarsa barışı Barzani ile yapsınlar, kanı durdursunlar’ diye meydan okumuştu Öcalan. Öcalan’dan ve PKK’dan benzeri bir çıkışı beklenebilir.

VE IRAK'LA İLİŞKİLER

Üçüncü önemli konu kuşkusuz Irak’la ilişkiler konusu. Davutoğlu’nu Merkezî Yönetim’le arayı düzeltsin diye Bağdat’a gönderen Erdoğan, Barzani ile mesafeyi açmamak için onu Diyarbakır’a çağırdı. Buradaki mesaj gayet açık: Bağdat’ı dışlamayız, Barzani’den vazgeçmeyiz...
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »