19 Temmuz 2018, Perşembe

En az 942 kişinin öldüğü kesinleşti

Tarihinin en büyük doğal afetlerinden birini yaşayan Filipinler'deki Kızılhaç Başkanı Richard Gordon, tayfununun yol açtığı yıkımı ''kıyamet''e benzetti.

11 Kasım 2013 Pazartesi 7: 0
En az 942 kişinin öldüğü kesinleşti
Filipinler'deki Kızılhaç Başkanı Richard Gordon, ''Ölü yaralı sayısı korkunç boyutlarda. Her yerde cesetler var. 23 binden fazla bina yıkıldı. Tacloban'daki durumu anlatmaya sözcükler yetmiyor. Tek söyleyebileceğim bunun bir kıyamet olduğu'' dedi.

Heyelan, devrilen ağaçlar ve sel baskınları nedeniyle birçok bölgeye ulaşım sağlanamadığına işaret eden Gordon, felaketin gerçek boyutunun ancak yolların açılmasından sonra ortaya çıkacağını vurguladı.  

Devasa Bir Çöp Yığınına Benziyor


Tayfundan en çok etkilenen Leyte eyaletinin başkenti Tacloban'a giden Uluslararası Kızılhaç Komitesi görevlisi Sebastien Sujobert, bölgenin havadan devasa bir çöp yığınına benzediğini, tayfunun önüne çıkan binaları yıkarak, ağaçları devirerek dehşet verici bir yıkıma yol açtığını söyledi.  

Yiyeceği ve içme suyu bulunmayan yerel halkın, marketleri, dükkanları ve benzin istasyonlarını yağmaladığı kaydedildi. 

Yağma faaliyetlerini engellemek ve düzeni yeniden sağlamak için tayfundan etkilenen bölgelere çok sayıda takviye birlik ve polis gönderildi.

Resmi Açıklamaya Göre 

 
Filipinler'i vuran Haiyan tayfunundaki can kaybına ilişkin ilk resmi açıklamada, hayatını kaybedenlerin sayısının en az 942 olduğu bildirildi.

Filipinler ordu sözcüsü Teğmen Jim Alagao, tayfunda 942 kişinin öldüğünü, 275 kişinin kaybolduğunu teyit edebilecek durumda olduklarını söyledi.

Ancak ölü sayısının 10 bine ulaşabileceğine ilişkin Filipinler'deki iki eyalet yetkilisince dün yapılan açıklamalar gözönüne alındığında, can kaybının yapılan ilk resmi açıklamada belirtilen sayının çok üstünde olması bekleniyor.

Gözlemciler, ülkedeki ulaşım ve iletişim hatlarının  tayfun yüzünden sekteye uğraması nedeniyle ölü sayısının belirlenmesi ve yardım malzemelerinin dağıtımında güçlükler yaşandığına işaret ediyor. 

Filipinler'in iç kesimini 8 Kasım'da vuran tayfun nedeniyle bölgede ağır hasar meydana geldiğine dikkati çeken gözlemciler, enkazın yolları kapattığını ve çürümeye başlayan cesetlerin çıkarılmasını engellediğini bildiriyor.

Yıkımın Ortasında Bir Umut Işığı


Bu arada tayfunun yerle bir ettiği Tacloban kentinde genç bir kadının doğum yapması, halk tarafından sevinçle karşılandı. 

Yetkililer, 21 yaşındaki Emily Ortega'nın, tayfundan ağır hasar gören Tacloban havaalanında bir kız bebek dünyaya getirdiğini açıkladı. 

Tayfun başladığı sırada bir tahliye merkezinde bulunan genç kadının merkez yıkılınca yüzerek havaalanına ulaştığı ve saatlerce bir beton parçasına tutunarak sel sularına kapılmaktan kurtulduğu öğrenildi. 

Minik bebeğe ''neşe'' anlamına gelen Joy ismi verildi. Havaalanında bulunanların alkışlarla karşıladığı bebeğin babasının, iş için başkent Manila'da olduğu öğrenildi.

ABD Yardımı, Tacloban'a Ulaştı


ABD Donanması'ndan askerler ve insani yardım taşıyan C-130 tipi iki kargo uçağının, Tacloban'a ulaştığı kaydedildi. Başkent Manila'daki Vilamor Hava Üssü'nden Tacloban'a uçan uçaklarda içme suyu ve yiyeceğin yanı sıra jeneratör de bulunuyor.

İrili ufaklı 7 binden fazla adadan oluşan, 96 milyon nüfusa sahip Filipinler, hem ''Pasifik ateş çemberi'' deprem ve volkan kuşağında hem de dünyada tayfun ve kasırgaların en fazla oluştuğu bölgede yer alıyor.

Filipinler'e Yardım Yağıyor


Avustralya, Filipinler'e 9,4 milyon dolar maddi ve insani yardım göndereceğini açıklarken, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı, Filipinler'e çadır ve temizlik malzemesinin yanı sıra 20 bin çocuk ile 15 bin yetişkine 5 gün boyunca yeterli olacak 55 ton gıda malzemesi göndereceğini belirtti. 

Avrupa Komisyonu, tayfunun yaralarını sarmak için Filipin halkına 4 milyon dolarlık maddi yardımı onayladı. 

BM Gıda Programı, 2 milyon dolarlık maddi yardımın yanı sıra 40 ton yiyecek göndereceğini belirtti.  

Tayfundan etkilenen bölgede 1,7 milyon çocuğun yaşadığını bildiren UNICEF de bölgeye 60 ton insani yardım göndermeye hazırlanıyor. UNICEF'in Filipinler Temsilcisi Tomoo Hozumi, yardım taşıyan uçakların bölgeye salı günü ulaşmasının beklendiğini belirtti.

Filipinler'e 25 kişilik bir arama kurtarma ekibi gönderen Japonya, insani yardım sağlamaya devam edeceği sözünü verdi.  
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »