'En çok özlediğim şey..."

Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Françesko (78), papalığa seçilişinin ikinci yıldönümünde verdiği demecinde papalığının kısa süreceğini hissettiğini söyledi. Papa ayrıca, "Tanınmadan, serbestçe Vatikan'ın dışına, bir pizzacıya gidip pizza yemeyi özlüyorum" dedi.

14 Mart 2015 Cumartesi 4: 6
'En çok özlediğim şey..."
Katoliklerin 266'ncı ruhani lideri olarak bundan 2 yıl önce yapılan konklav (Papalık seçimi) ile seçilen Françesko, göreve gelişinin ikinci yıldönümü dolayısıyla Meksika Televizyonu'na özel röportaj verdi.

Papalıkta çok uzun zaman geçirmeyeceğinin sinyalini veren Papa, "Benim papalığımın kısa süreceğini hissediyorum. 4 ya da 5 yıl. Bilmiyorum 2 ya da 3 yıl belki de... 2 yılı geçti zaten. Bu sadece belirsiz bir hissiyat" dedi.

Selefi Papa 16'ncı Benediktus'un, bu görevi daha fazla yürütemeyeceğini belirterek görevinden istifa etmesiyle yeni bir yol açtığını söyleyen Papa Françesko, bu hususta selefine olan saygısını yineledi. Franciscus, Tanrı'nın kendisini de bu göreve kısa süreli getirdiği düşüncesinde olduğunu belirtti.

"BENİM İÇİN DE SÜRPRİZ OLDU"

Seçildiği günle ilgili soru yöneltilen Papa, "13 Mart öğle yemeği arasına kadar bir iz yoktu. Ancak o arada kardinaller, tek tek yanıma gelip sağlığımı sormaya başladılar. Akşam olduğunda pasta olmuştu. Her şey sadece iki oy pusulasıyla şekillenmişti. Bu, benim için de sürpriz oldu" diye anlattı.

Seçim sırasında sürekli dua ettiğini anlatan Papa, oylamada kendi isminin 3'te 2 çoğunluğu geçtiği anlaşılınca kardinallerin yanına gelerek duasını kestiklerini ve Papalık görevini kabul edip etmediğini sorduklarını, kendisinin de kabul ettiğini söylediğini aktardı.

Kilisenin ailelere iyi hizmet etmeyi amaç edinmesi gerektiğini dile getiren Papa, çiftlerin evliliğin kutsallığına hazırlanmalarının önemine dikkati çekti. Franciscus, bazı evliliklerin, çiftlerin bu konuda hazır olmamaları nedeniyle başarısızlıkla sonuçlandığını dile getirdi.

Papa olmaktan nefret etmediğini ancak çok seyahat etmeye de meraklı olmadığını belirten ruhani lider, "Tanınmadan, serbestçe Vatikan'ın dışına, bir pizzacıya gidip pizza yemeyi özlüyorum" dedi.

Vatikan'ın ünlü Sistine Şapeli'nde 13 Mart 2013 akşam oylaması için toplanan Konklav'da (Papalık seçimi) Kardinaller Meclisi, dönemin Buenos Aires Başpiskoposu ve bir Cizvit rahibi olan Arjantinli Kardinal Jose Mario Bergoglio'yu, 266'ıncı ruhani lider olarak belirlemişti. Sade tavırlarıyla inananların gönlünü daha ilk selamlamada fetheden Papa Bergoglio, kendisine daha önce hiç kullanılmamış olan Hristiyan aleminin ünlü azizi Assisili Françesko'nun ismini seçmişti.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »