21 Haziran 2018, Perşembe

En yetkili isim itiraf etti! "Bir sorunumuz var..."

Pazartesi günü gün batımıyla başlayan ateşkesin üstünden neredeyse üç gün geçti ancak BM'nin yardım TIR'ları halen Türkiye sınırında bekletiliyor. BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura, Şam rejiminin yardım konvoyuna henüz izin vermediğini söyledi.

15 Eylül 2016 Perşembe 15:21
En yetkili isim itiraf etti! "Bir sorunumuz var..."
Suriye'de Moskova ve Washington'un öncülük ettiği çatışmasızlık 48 saat daha uzatıldı ancak yardımlar hala ulaştırılamıyor.

BM Suriye Özel Temsilcisi Stefan de Mistura, sağlanan ateşkesin üzerinden neredeyse üç gün geçmesine rağmen Şam rejiminin yardım konvoylarına halen izin vermediğini söyledi ve "Bir problemimiz var" dedi.

Cenevre'de konuşan BM Özel Temsilcisi, yardım TIR'larının Türkiye sınırında beklediğini hatırlatarak "BM, gitmek için hazır. Bu bölgelere ulaşmak için Suriye  hükümetinden beklediğimiz nihai izin, mektup henüz elimize ulaşmadı. Bu bir  gerçek. Bilhassa esef verici bir durum bu, çünkü zaman kaybediyoruz. Bugünlerde çatışma olmadığı için normalde izinlerin alınıp, insani yardım konvoyunun hareket etmiş olması lazımdı" diye konuştu.

De Mistura, kendileri gibi Rusya'nın da Şam rejiminin çıkarmadığı izin nedeniyle hayal kırıklığı yaşadığını aktardı ve yaptığı büyük işbirliği nedeniyle Türkiye'den övgüyle söz etti.

CİLVEGÖZÜ'NDE BEKLETİLİYORLAR

Suriye'de ateşkes ilânının ardından Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan çıkış yapan 40 yardım TIR'ı, şoförlerin can ve mal güvenliği tehlikesi taşıdığı gerekçesiyle bekletiliyor.


BM tarafından, ateşkes ilânının ardından Halep'e gönderilmek amacıyla Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Suriye tarafına geçiş yapan 40 yardım TIR'ları, sınır bölgesindeki aktarma alanında.

Şoförlerin can ve mal güvenliği tehlikesi taşıdığı gerekçesiyle bekletilen tırlarla ilgili görüşmeler sürüyor. BM yetkilileri, Suriye rejiminden yardım tırlarının geçişi için garanti istedi.

ATEŞKES İKİ GÜN UZATILDI

ABD Dışişleri Bakanlığı Çarşamba günkü açıklamasında John Kerry ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'un, Pazartesi gününden itibaren geçerli olan çatışmasızlığı 48 saat uzatma kararı aldıklarını duyurdu. Moskova da öncesi açıklamasında, silahlı muhalif örgütlerin, süreci 60 defa ihlal ettiğini söylemiş ancak çatışmasızlığın uzatılmasını talep etmişti.

Çatışmalar azalsa da muhalifler ve Şam yönetimi arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle Birleşmiş Milletler'in (BM) 40 bin kişiye gıda yardımı taşıyan tırları, hâlâ Türkiye sınırında bekliyor. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon da Rusya ve ABD'ye, BM yardım konvoylarının güvenliğinin sağlanması için taraflara baskı yapmaları çağrısında bulundu. Ban, "Sınırları geçebilmeleri için gerekli tüm güvenlik önlemlerinin alınması kritik önemde" dedi.

Cuma günü ABD ve Rusya Dışişleri Bakanları John Kerry ile Sergey Lavrov'un açıkladığı çatışmasızlık anlaşmasının en önemli şartlarından birisi, Halep'in doğusu gibi kuşatma altındaki bölgelere insani yardımın ulaştırılmasıydı. BBC, Suriye ordusu ve silahlı muhaliflerin yardım konvoylarının geçişi sırasında mevzilerin nasıl konumlanacağı konusunda bir uzlaşıya varamadığını aktarıyor. Salı günü Türkiye'den yola çıkan yaklaşık 40 TIR, Cilvegözü Sınır Kapısı'nı geçtikten sonra alınacak kararları beklemeye başlamıştı.

BM ayrıca Suriye hükümetinin ülkeye giriş yapan yardım tırlarını denetlemek istediğini söylemesine de tepki gösteriyor.

Şam yönetimi, sadece Suriye ve BM ile koordinasyon içerisindeki yardım konvoylarının doğu Halep'e girişine izin vereceğini söylüyor. Suriye Dışişleri Bakanlığı, özellikle Türkiye'nin Suriye'ye göndermek istediği yardımın sadece Esad yönetimiyle eşgüdüm içerisinde Halep'e girebileceği belirtilmişti.

Halep'in doğusu silahlı muhalif grupların kontrolünde. Suriye ordusunun kuşattığı bölgede yaklaşık 250 bin sivilin olduğu tahmin ediliyor. Her ne kadar BM yardımının gecikmesi Halep sokaklarında protesto edilse de Halepliler çatışmasızlık kararını memnuniyetle karşıladıklarını ifade ediyor.

Muhaliflerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu'ndan (ÖSO) Ebu Haytam, "Sokaklar hep boştu. Ama şimdi insanlar gelip gitmeye başladılar. Çocuklar tekrar Oyun parklarında oynuyor. Ama marketlerde raflar hâlâ boş" diyerek kuşatma altındaki mahallerin durumunu aktarıyor.

HALEP'İN DOĞUSUNDA KAFELER DOLU

Suriye ordusunun kontrolündeki Halep'in doğusundan gelen görüntülerde ise halkın kafelerde oturduğu görünüyor.

Çatışmasızlık anlaşmasından önce Halep'in batısı da sık sık muhaliflerin mevzilerinden atılan roketlerin hedefi oluyordu. Ancak kentin doğusunda durumun aciliyeti daha fazla. Sivillerin acilen un, bebek sütü ve ilaca ihtiyaç duyduğu ifade ediliyor, yakıt sıkıntısının da ciddi boyutlarda olduğu belirtiliyor.

BBC'nin Beyrut'taki muhabiri James Longman, Halep'in doğusuna giden yolun bir kısmının El Kaide'ye bağlı gruplarca tutulduğunu aktarıyor ve bu nedenle kente girişin güvenli olup olmadığı konusunda kaygıların olduğunu söylüyor. Rusya'nın yardım konvoylarıysa Suriye ordusunun kontrolündeki Humus gibi bölgelere ulaştı.

Suriye'de çatışmasızlık anlaşması

ABD ve Rusya'nın aylar süren müzakerelerinin ardından Pazartesi gün batımından itibaren Suriye genelinde çatışmasızlık ilân edildi.
Eğer taraflar anlaşma şarlarına uyarsa, çatışmasızlık her 48 saatin sonunda yenilenecek.
Anlaşmanın en önemli gerekçelerinden birisi Halep gibi insani yardım sıkıntısı yaşanan bölgelere yardım ulaştırılmasıydı.
Eğer çatışmasızlık bir hafta boyunca devam ederse, ABD ve Rusya Suriye'de 'terör örgütü' olarak gördükleri IŞİD ve eski adı Nusra Cephesi olan Şam'ın Fethi Cephesi gibi örgütleri birlikte vurmaya başlayacak.
Suriye'deki 'meşru muhalefetten' de bu örgütlerle aralarına mesafe koymaları isteniyor.

Suriye'de iç savaşın başladığı Mart 2011 tarihinden bu yana hayatını kaybeden sivillerin sayısının 300 binin üzerine çıktığı ifade ediliyor. Savaşta ölenlerin toplam sayısının ise 430 bin civarında olduğu sanılıyor.
4,8 milyon Suriyeli savaş nedeniyle ülkelerini terk etti. BM, 6,5 milyon kişinin ise ülke içerisinde evlerini terk etmek zorunda kaldığını bildiriyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »