23 Mayıs 2018, Çarşamba

Enerji de yandaşa

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat'ın enerji sektöründe lisans başvurusu yaptığı gerekçesiyle fişlenmesinin ardından AKP Kayseri İl eski Başkanı'nın tam 214 ruhsat aldığı ortaya çıktı

19 Aralık 2014 Cuma 17:28
Enerji de yandaşa
CHP’li milletvekillerinin ticari faaliyetlerini izlemeye alarak, “fişlediği” ortaya çıkan Enerji Bakanlığı’nın çok sayıda maden ruhsatını yandaşa verdiği belirlendi. Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın memleketi Kayseri'de 3 bin 388 maden ruhsat verildiği saptanırken, bunların önemli bölümünün AKP’li yandaşlara gittiği, 2002 ile 2010 arasında AKP Kayseri İl Başkanı olan Mahmut Cabat’a 214 ruhsat verildiği kaydedildi. CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce Meclis’te konuyu gündeme getirdi ve Enerji Bakanı Yıldız’ın da bunu kabul ettiği ortaya çıktı.

CHP Kayseri Milletvekili Mehmet Şevki Kulkuloğlu, AKP Kayseri İl Başkanı Mahmut Cabat ile ilgili çeşitli iddiaları gündeme getirmiş ve 4 Eylül 2009’da Enerji Bakanı Yıldız’ın yanıtlaması istemi ile Meclis’e soru önergesi vermişti. Kulkuloğlu, Cabat’ın toplam 214 ruhsat aldığını, tahsis alanları tutarının 2,382,300,000 m2 olduğunu belirterek, “Yalova ili alanının 6 katı, Kilis ilinin 2 katı, Karabük, Osmaniye, Rize illeri büyüklüklerindedir. Yani, Türkiye yüzölçümünün 350’de biri büyüklüğünde bir alan AKP Kayseri il Başkanına tahsis edilmiştir” iddiasını ortaya atmıştı.

İNCE YANDAŞA RUHSATI MECLİS’E TAŞIDI
Dönemin CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, bu iddiayı 25 Kasım 2011’de TBMM Genel Kurulu’nda Başbakan Erdoğan için verilen gensoru görüşmelerinde gündeme getirdi. İnce, Hükümet adına görüşmeye katılan Enerji Bakanı Taner Yıldız’a dönerek şu soruyu yöneltti:

“Şimdi, bir örnek de Kayseri'den vereyim size. 11 Yalova büyüklüğünde maden ruhsat sahasını kapatan Kayseri AKP İl Başkanı vardı. Lastikçiydi, sizin iktidarınızda madeni buldu. Bu büyük madenci il başkanlığından istifa ettirildi. Ruhsatı alan istifa etti, ruhsatı verenler nerede? Enerji Bakanı nerede? Enerji Bakanı Yalovalı mı, Kayserili mi? Cumhurbaşkanı bu İl Başkanına kefil olacak mı? Ben diyorum ki Tevfik Fikret aklıma geliyor. Eğer bir Kayseri İl Başkanınız 11 Yalova büyüklüğünde maden ruhsatı almışsa Tevfik Fikret ne diyordu? "Yiyin efendiler yiyin, aksırıncaya, tıksırınca kadar yiyin!" diyordu, aklıma da bu geliyor benim. Değerli AKP milletvekilleri; yolsuzluğun batağına düştünüz, yetimin hakkına üşüştünüz, haram lokma bölüştünüz, rüzgâr ektiniz fırtına biçeceksiniz. Kaçış yok, kurtuluş yok, hesabı ödeyeceksiniz!

YILDIZ AKP’Lİ BAŞKANA RUHSAT VERİLDİĞİNİ KABUL ETTİ
Meclis Tutanaklarına göre Enerji Bakanı Taner Yıldız, yandaşa maden ruhsatı verildiğini önce kabul etmek istemedi ancak İnce’nin ısrarla “AKP’li İl Başkanı ruhsatı aldı mı almadı mı? Ruhsat var mı yok mu?” soruları üzerine verildiğini kabul etti. Yıldız ancak kendi döneminde olmadığını da vurguladı. Yıldız “Böyle bir ruhsat var, ama benim zamanımda yok” itirafında bulundu. (Yurt Gazetesi)

 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »