Enerji geçiş hattı: Kobani

İstanbul merkezli Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (BİLGESAM) uzmanı Ali Semin, "Kobani, her iki taraf için de jeostratejik öneme sahip. IŞİD için önemli, çünkü petrol ticareti umudunu koruyacak. Kürtler için de Kuzey Irak petrolünü satmak için Ceyhan'a alternatif bölge olabilir" dedi.

11 Ekim 2014 Cumartesi 1:14
Enerji geçiş hattı: Kobani
Anadolu Ajansına değerlendirmede bulunan uzmanlar, Kobani'nin IŞİD için coğrafi, ekonomik ve lojistik önemine dikkati çekerek, örgütün hem kısa vadede yapacağı petrol ticareti hem de uzun vadeli devlet kurma hedefi için hayati bir bağlantı olduğunu söyledi. Uzmanlar, bölgenin KuzeyIrak ile Suriye'nin kuzeyindeki Kürt gruplar arasında da bağlantı sağlayacağına işaret ederek,Kuzey Irak petrolünün satılması için alternatif ve bağımsız hat olabileceğini ifade etti.

BİLGESAM uzmanı Ali Semin, IŞİD'in başından beri temel amaçlarının birini enerji kaynaklarını elde etmek olduğunu söyledi. Semin, IŞİD'in Suriye'de aylık 90 milyon dolarlık petrol geliri olduğunu öne sürerek, "IŞİD, Kobani'yi ele geçirirse, Rakka'dan sonraki ilerleyişi kolay olacak, Türkiye ile de bir sınırı daha olacak ve hareket alanı da artmış olacak" diye konuştu. Kobani'nin Kürtler için de merkez olduğunu belirten Semin, şöyle devam etti:

"Kobani, Kürtlerin kanton bölgelerinin tam ortasında. Batıdan Afrin, doğudan da Cezire kantonları var. Kobani'nin IŞİD'in eline geçmesi, IŞİD'in hareket alanını genişletirken, Kürtlerin kanton birliğini zayıflatacak. Yani Kobani, her iki taraf için de jeostratejik öneme sahip. IŞİD için önemli, çünkü petrol ticareti umudunu koruyacak. Kürtler için de Kuzey Irak petrolünü satmak için Ceyhan'a alternatif bölge olabilir"

"Kuzey Irak'tan gelen boru hattı Kobani'den geçebilir"

21. Yüzyıl Düşünce Enstitüsü Enerji ve Enerji Güvenliği Uzmanı Doç. Dr. Tuğçe Varol Sevim de "Kobani, enerji kaynağına sahip değil ama çok ciddi bir geçiş bölgesi. Suriye'nin kuzeyini Irak'ın Kuzey Irak bölgesiyle birleştiriyor" dedi.

"Kobani, o kadar önemli ki IŞİD'ten temizlendikten sonra, Kuzey Irak petrolünü taşıyan boru hatları bu bölgeden geçebilir ve uluslararası piyasaya satılabilir" diyen Sevim, şöyle devam etti: "Bu bölgenin hakimiyeti kimde olacak? IŞİD gittikten sonra, Esed'e değil, Barzani'ye teslim edilecek. Bunun en net göstergesini de şuradan görebilirsiniz: IŞİD, Musul'a, yani Irak hükümetine saldırdı ancak Washington, müttefik olarak Bağdat'ı değil, Erbil'i seçti. İşin başlangıcından kurguyu anlamak mümkün. Kuzey Irak'ın Ceyhan'a petrol pompaladığı boru hattı, Kerkük-Ceyhan boru hattıyla Fişhabur'da birleşiyor. Birleştiği nokta, tam Türkiye sınırının altında. Aynı zamanda Suriye sınırına da çok yakın. Zaten boru hattı Suriye sınırına kadar getirildi. Suriye'nin kuzeyinde oluşacak Barzani'ye bağlı Kürt oluşumu, oradaki boru hattının devam etmesiyle beslenebilir."

Rakka, Deyr ez Zor ve El Ömer gibi önemli petrol bölgelerini elinde bulunduran IŞİD, Kobani'yi ele geçirmesi halinde, Rakka'dan Türkiye sınıra kadar olan yaklaşık 100 kilometrelik bölgeyi kontrolü altına almış olacak.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »