18 Haziran 2018, Pazartesi

Enerji tüketimi rekor kırdı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, dün Türkiye genelinde 818 kWh elektrik tüketildiğini belirterek, bunun Cumhuriyet tarihinin rekoru olduğunu söyledi.

14 Ağustos 2014 Perşembe 0:32
Enerji tüketimi rekor kırdı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dün Türkiye genelinde 818 milyon kilovat/saat (kWh) elektrik tüketildiğini belirterek, "Bu tüketim bir günde oldu. Bu, şu ana kadar Türkiye Cumhuriyet tarihinin rekorudur. Bu, birçok ülkenin 3 aylık, 4 aylık tüketimlerine denk gelen bir şey" dedi.

Çeşitli toplantı ve ziyaretler için Antalya'da bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Antalya Valisi Sebahattin Öztürk'ü makamında ziyaret etti.

Antalya gibi güzide bir şehirde bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirten Yıldız, gerek turizmi gerek tarımı gerek farklı zenginlikleriyle dikkat çeken Antalya'nın enerji sektörü açısından da farklı bir yeri ve önemi bulunduğunu bildirdi.

Antalya'nın tükettiğinden fazla üreten bir il olduğunu kaydeden Yıldız, kentin Türkiye'nin enerji arzına artı katlar koyabilen bir il olduğunu söyledi.

Antalya'ya üst düzey bürokratlarıyla birlikte geldiğini ifade eden Bakan Yıldız, "Bugün Antalya'da elektrik iletimi, dağıtımı ve doğalgaz dağıtımı konularında bir dizi toplantı yapalım dedik" diye konuştu.

Dün itibariyle günlük elektrik tüketiminin 818 milyon kWh'ya çıktığını, bu rakamın da Türkiye Cumhuriyet tarihinin rekoru olduğunu belirten Yıldız, şöyle konuştu:

"Bir günde 818 milyon kWh oldu. Bu, birçok ülkenin 3 aylık, 4 aylık tüketimlerine denk gelen bir şey ve çok nadirdir 40 Megavatın üzerine çıktık.  Yani Türkiye'nin kurulu gücü 66 bin MW'ler civarında. Enerji arzında 5-6 MW arz fazlamız var. Şükür olsun bir sıkıntımız yok bu manada. Geçen ay irili, ufaklı 25 tane santral devreye almışız. Bu, pazar günlerini hariç tutarsak hemen hemen her gün bir santral devreye almak anlamına geliyor. Bu açıdan özel sektör yatırımcılarıyla işbirliğimiz devam ediyor."

10 Ağustos'ta yapılan cumhurbaşkanı seçimlerine de değinen Bakan Yıldız, seçimlere vermiş oldukları katkıdan dolayı Antalyalılara da teşekkür etti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »