Engelliler Haftası

Bursa Valisi Karaloğlu: "Önemli olan gönüllerde ki engelleri kaldırmak. Bu nokta da bu yapılan çalışmalar, etkinlikler faydalı olur diye temenni ediyorum"

13 Mayıs 2014 Salı 2: 9
Engelliler Haftası
Bursa Valisi Münir Karaloğlu, "Engelliler Haftası" ile ilgili, "Önemli olan gönüllerdeki engelleri kaldırmak" dedi.

Karaloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, hafta nedeniyle valilik, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Kent Konseyi ve sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile zengin programların hazırlandığını, son dönemde de engelli vatandaşların sorunlarının çözümüne yönelik önemli işlerin yapıldığını bildirdi.

Engelli vatandaşların sorunlarına da değinen Karaloğlu, şunları kaydetti:

"Engelli vatandaşlarımızın sorunlarını çözme noktasında geç kaldık. 2005 yılında Engelliler Yasasının çıkmasından sonra bu gün Türkiye'de engellilerin durumları konuşulmaya başlandı. Engellilerin sorunları ile ilgili Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri çok ciddi yeni haklar getirerek çok ciddi kaynaklar harcadılar. En son Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kurulmasından sonra kurumsal olarak engellilerin sorunlarının çözümleri ile ilgili çalışan bir bakanlık oluştu. Tabi ki hala birtakım sorunlarımız var. Ancak bunlar çözülüyor ve çözülmeye de devam edecek."

Karaloğlu, engellilerin ulaşım sorunlarının da bulunduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Kamuya ait alanların giriş ve çıkışında sorunlarımız var, çözülüyor. Başbakanlığın bir genelgesi var. Kamu kurumlarına belli süreler verildi. Her kurum kendi engelini ortadan kaldırmak durumunda. Bunun içinde çalışmalar devam ediyor. Engelli Haftası'nın, engellilerin sorunlarını çözme haftasından çok, engellilerin dışında ki topluma, belki engellilerle ilgili farkındalık yaratma açısından faydalı olduğunu düşünüyorum. Son yıllarda yapılan çalışmalarla bunların da olumlu sonuç verdiğini  söyleyebiliriz. Önemli olan gönüllerdeki engelleri kaldırmak. Bu nokta da bu yapılan çalışmalar, etkinlikler faydalı olur diye temenni ediyorum."

Karaloğlu, Bursa da yaşayan 37 bin engelli vatandaşın faydalanabileceği Gürsu Dörtçelik Ruh ve Sinir hastalıkları hastanesinin 1 ay içerisinde hizmete açılacağının da bildirdi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »