21 Mayıs 2018, Pazartesi

Engin Alan'ın kızı isyan etti: Tahliye sözü tutulmadı

Üç parti anlaşmalarına rağmen yasal düzenleme yapılmadığı için MHP'li Engin Alan tahliye olamadı. Alan'ın ailesi ise "adaleti unuttuk" diyor...

3 Mart 2014 Pazartesi 17: 0
Engin Alan'ın kızı isyan etti: Tahliye sözü tutulmadı
Tutuklu milletvekilleri peş peşe tahliye oldu, geriye bir tek MHP’li Engin Alan kaldı. Alan’ın tahliyesi için üç parti anlaştı ancak bir yasal düzenleme yapılmadan Meclis tatile girdi.

CHP ve BDP’li tutuklu milletvekilleri Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yoluyla serbest kalınca Balyoz’da 18 yıl hapis cezasına çarptırılıp hüküm yiyen MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan’ın da tahliye olacağı düşünüldü ama olmadı. Tahliyelerin üzerinden 80 gün geçmesine rağmen Alan, hala Sincan Cezaevi’nde. 

Seçimden sonraya


CHP Milletvekili Mustafa Balbay ile BDP’li vekillerin tahliyesi sonrası ise MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan’ın da tahliye olması için AKP, CHP ve BDP; MHP’nin katılmadığı bir toplantıda buluştu. AKP, CHP ve BDP’li vekillerden oluşan Tutuklu Vekil Komisyonu Anayasa’nın 83. maddesinin değiştirilmesi konusunda ilke kararı aldı. Uzlaşılan taslağa göre suçüstü ve cinayet dışında vekiller artık tutuklanamayacak, Meclis kararı olmadan vekiller yakalanamayacak, sorgulanamayacağı ve tutuklanamayacaktı. Bu düzenlemeyi 367 milletvekili onaylarsa MHP’li Alan da serbest kalacaktı. Alan’ın cezasının kalan kısmı, milletvekilliği görev süresinin sonuna bırakılacaktı. Önceki gece Meclis”ten geçirilen ‘demokratikleşme paketi’nde de Alan’ın tahliyesi için bir madde yer almayınca, tahliye umudu seçimden sonraya kaldı.

‘Adaleti unuttuk’


VATAN gazetesinden Çağdaş Ulus'a konuşan Engin Alan’ın kızı Tülin Alan Pekkoç, şunları söyledi:
“4 yıldır babamı bekliyorum. Tek babam değil suçsuz yere içeride yatan birçok insanın tahliye edilmesi gerekir. Lise çağlarımda babasıdan hep ayrı yaşamak zorunda kaldım. Babam Güneydoğu’da görev alırken ben Tekirdağ’da orduevinde yalnız kalıyor ve okula gidiyordum. Babam emekli olunca ona doyacağımı düşünürken 4 yıl önce tutuklayıp hapse attılar. Sözde partiler anlaşıp babamın tahliyesini mecliste çıkacak yasayla sağlayacaklardı. Ama bunun için hiçbir şey yapılmadı. İnsanları boşuna umutlandırıyorlar. Ortada o kadar hukuksuzluk var ki nereden başlasam konuşmaya. Artık isyan ediyorum. Adaleti unuttuk. Bu saatten sonra ne babam için ne de diğer tutuklular için hiçbir şey beklemiyorum.”

Vekilliği düşecek


18 yıllık cezasının Yargıtay tarafından onanmasının ardından, mevcut yasalar uyarınca Alan’ın statüsü “tutuklu” değil “hükümlü” oldu. Alan’ın aldığı ceza nedeniyle milletvekilliğinin de düşmesi gerekiyor. Bunun prosedürü ise şöyle işliyor: Yargıtay’ın onama kararının ardından cezayı veren alt mahkeme, kararı Adalet Bakanlığı üzerinden TBMM’ye gönderiyor. İlgili hüküm kararı TBMM Genel Kurulu’nda okunduğunda ise, kişinin milletvekilliği otomatik olarak düşüyor. Balyoz davasına bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, vekilliğin düşmesi yazısını Adalet Bakanlığı aracılığıyla Meclis’e gönderdi. Hüküm TBMM Genel Kurulu’nda okunduğunda Alan’ın vekilliği düşecek.

VATAN
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »