Erdem Başçı Bakanlar Kurulu'na faizi anlattı

Merkez Bankası’nı şok faiz artırımı sonrasında yeterince hızlı faiz indirmediği için suçlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başkan Erdem Başçı bugün Bakanlar Kurulu toplantısında bir araya geldi.

2 Haziran 2014 Pazartesi 7: 0
Erdem Başçı Bakanlar Kurulu'na faizi anlattı
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı Bakanlar Kurulu’na 2014 yılının ilk sunumunu yaptı. Yaklaşık 1.5 saat sunum yapan Başçı, daha sonra Başbakanlık’tan ayrıldı. Sunumla ilgili konuşan Başçı, "Sunum iyi geçti, enflasyonu düşüreceğiz" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası’na eleştirileri sonrası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Bankası Başkanı Erdem Başçı, piyasaların merakla beklediği sunumunu Bakanlar Kurulu’na yaptı. 53 sayfalık sunumda, şok faiz artırım kararı sonrasında neden ölçülü faiz indirimi yapılması gerektiğini bir grafik üzerinde anlatan Başçı, Haziran ayından itibaren enflasyonun düşeceğinin altını çizdi.

GRAFİKLE ANLATTI


Grafikte dikey eksen faiz oranları, yatay eksen enflasyon oranlarını gösteriyor. “A” noktası enflasyon hedefini, “B” noktası ise bir ekonomik şok öncesinden mevcut durumu gösteriyor. Bir şok nedeniyle enflasyon “C” noktasına çıkıyor.

Senaryo çalışmasına göre Merkez Bankası bu şoka karşı bir tepki vermez ve kısa vadeli faizler sabit bırakırsa ülke “D” noktasına yani hem daha yüksek enflasyon hem de daha yüksek faiz noktasına gidiyor. Ancak tıpkı Ocak ayındaki 5 puanlık faiz artışı gibi şok bir faiz artışı yaptığı durumda (önden yüklemeli sıkılaştırma) enflasyondaki artış duruyor. Ardından ölçülü faiz indirimine gidildiğinde hem faizler düşüyor hem de enflasyon hedefe dönüyor. Ancak, Başbakan Erdoğan’ın istediği gibi sert faiz indirimi yapılırsa enflasyon yüksek seviyede kalmaya devam ediyor.


Bu grafikle Başçı, şok faiz artırımından sonra ölçülü faiz indirimi yapılması gerektiği fikrini savundu.

BÜYÜME YÜZDE 4'E YAKIN

Başçı sunumunda, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'nın büyüme hızının yüzde 4’e yakın seyrettiğini söyledi. 

REEL FAİZLER KRİZ ÖNCESİ SEVİYENİN ALTINDA

Parasal sıkılaştırma tedbirlerinin beklenen sonuçları vermekte olduğunu belirten Başçı şunları kaydetti: "Fed'in çıkış sinyali ABD tahvil faizlerinin artmasına neden oldu. Reel faizler küresel kriz öncesi seviyesinin altında. Cari açık veren diğer ülkelerde de uzun vadeli tahvil faizleri arttı. Türkiye'nin risk primi Euro Bölgesi borç krizi seviyesinin altında seyretmekte. Kısa vadeli faizlerdeki geçici sıkılaştırma enflasyonla mücadelede etkili bir araç. Parasal sıkılaştırmayla Türk lirasındaki hızlı değer kaybı önlendi." 

ENFLASYONDA DÜŞÜŞ HAZİRAN'DAN SONRA 

Enflasyondaki düşüşün Haziran ayı verisinden itibaren başlayacağının tahmin edildiğini belirten Başçı, kredi büyüme hızının yüzde 15 seviyesine yaklaştığını kaydetti. 

CARİ AÇIKTA İYİLEŞME SÜRER

Başçı, cari işlemler açığında iyileşmenin devam etmesinin beklendiğini vurguladı. 

İSTİHDAMDA ARTIŞ EĞİLİMİ SÜRÜYOR

Türkiye'de istihdamın gelişmiş ülkelere kıyasla daha olumlu seyrettiğine dikkat çeken Başçı, istihdamdaki artış eğiliminin 2014 yılında da devam ettiğinin altını çizdi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Başbakan Erdoğan "Türkiye’de faizden dolayı yatırımlar çöktüğü zaman vatandaş bunun hesabını Merkez Bankası'na sormaz, bize sorar. Düşüncelerimiz çok açık, nettir. Bu faiz oranı yüksektir" açıklamasını yapmıştı.

DİKKAT ÇEKEN UYGULAMA


Bu arada sunum öncesi Başbakanlığa gelen Erdem Başçı'nın, protokol kapısı yerine personel girişinden binaya alındığı iddia edildi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »