Erdoğan: Aslında bitme noktasında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyükelçiler ve DEİK İş Konseyi Başkanları ile bir araya geldiği iftar programında konuştu.

15 Haziran 2016 Çarşamba 22:37
 Erdoğan: Aslında bitme noktasında
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyükelçiler ve DEİK İş Konseyi Başkanları ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen iftar programında bir araya geldi. Teröre  karşı ortak tavır vurgusu yapan Erdoğan, "Bütün Ortadoğu ve İslam dünyası kritik, zor bir dönemden geçiyor. İşgal altındaki Filistin halkı büyük zorluklarla yaşamaya devam ediyor. Türkiye'de, Fransa'da, Amerika'da … yaşanan terör olayları yüzünden yüzlerce masum insan hayatını kaybetti. Dünyanın pek çok yerinde inançlarından, kökenlerinden dolayı insanlar sonu ölümle ile biten ölümlere eziyetlere maruz kalıyorlar. Siz değerli büyükelçilerimiz, işadamlarımız ile bir araya gelmemiz gündemimizde aslında bunlar olmamalıydı. Sahillerimize vuran Aylan bebeğin görüntüsünü insanlık çok çabuk unuttu. Terörizme karşı ortak tavır içinde olmamız gerekiyor. Büyükecelilerin huzurunda tüm dünyaya sesleniyorum; İnsanlığımıza hep birlikte sahip çıkalım, teröriste kökenine ve inancına bakmaksızın karşı duralım" açıklamasında bulundu. 

"TÜRKİYE BİRİNCİ SIRADA"

Erdoğan, "Dünya İnsani Zirvesi'ne ev sahipliği yaptık. Milli gelire göre yardım sağlayan ülkeler arasında Türkiye birinci sırada" dedi. 

"BM GÜVENLİK KONSEYİ'NİN YENİDEN İNŞA EDİLMESİ GEREKİYOR" 

Birleşmiş Milletler özellikle de Güvenlik Konseyi'nin yeniden inşa edilmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "Birleşmiş Milletler özellikle de Güvenlik Konseyi sağlıklı çalışmıyor. İnsanların, toplumların sorunlarına çözüm üretmeyen bir uluslararası kuruluş bir süre sonra etkisini yitirmeye mahkumdur. Bir sorun var. Bu sorunu süratle çözmemiz gerekiyor. Aksi takdirde herkes kendi başının çaresine bakmaya mecbur kalacaktır. Asıl büyük kriz de o zaman başlayacaktır. 'Dünya beşten büyüktür' diyorum. Dünyayı 196 ülkeyi beş ülkenin dudakları arasına mahkum edemeyiz. Hattata hatta bir ülkenin dudakları arasına mahkum edemeyiz. 1 milyar 700 milyon Müslüman'ın olduğu dünyada, halkı Müslüman olan bir ülke Güvenlik Konseyi'nde yok. Böyle adalet olur mu? Böyle bir Güvenlik Konseyi'nden adalet çıkar mı? Tüm inanç gruplarının temsil edildiği Güvenlik Konseyi'ni olması gerekir. Geçici değil daimi üye olmalı. Bu temsil yetkisi geldikçe, diyecektir ki; ben de adamım be. Beni, de adam yerine koydular ben de burada varım bir temsil yetkim var söz söylüyorum diyecek. Artık dünya 1. Dünya Savaşı'nın şartlarında yaşamıyor. Bu güncellemeyi yapmadığımızda dünya şu anda yaşadığı zulme aynen mahkum olmaya devam edecektir. Güçlü olanın değil haklı olanın zalimin değil mazlumun hukukunu koruyacak bir uluslararası güvenlik sisteminin derhal oluşturup işler hale getirmeliyiz" ifadelerini kullandı. 

(VİZE SERBESTLİĞİ) "TÜRKİYE'NİN TERÖR İLE MÜCADELE HASİYETLERİNİ GÖZETEN OLUMLU SONUÇ OLACAĞINA İNANIYORUM" 

Vize serbestliğine ilişkin Erdoğan "Bir taraftan AB'ye tam üyelik müzakerelerini yürütürken diğer taraftan mülteci sorununa çözüm bulmak için de gayret gösteriyoruz. Terör ile mücadele kapasitesini zaafa uğratacak hiçbir adımı atmamız  elbette mümkün değildir. Vize serbestesi için gerekli adımları biz sürdürdük. Aslında bitme noktasında. Bu konuda Türkiye'nin terör ile mücadele hasiyetlerini de gözeten olumlu bir netice alacağımıza ben inanıyorum" diye konuştu. 

"TERÖRİSTLER SİLAHLARINI GÖMECEK BETONU DÖKECEKLER. KOORDİNATLARINI VERECEKLER  BAŞKA ÇIKIŞI YOK"

Terör ile mücadeleye değinen Erdoğan, "Terörizme karşı sonuna kadar mücadele edilecek. Bu teröristler ya silahlarını gömecek betonu dökecekler. Koordinatlarını verecekler. Bunları yapmıyorlarsa  bu ülkeyi terk edip gidecekler. Başka çıkışı yok" dedi. 
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »