Erdoğan: Ben damdan düşmüş biriyim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT ekranlarında canlı yayında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gündemdeki konuları değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk defa gazetecileri Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ağırladı.

30 Ocak 2015 Cuma 6:41
Erdoğan: Ben damdan düşmüş biriyim
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT ekranlarında canlı yayında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gündemdeki konuları değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk defa gazetecileri Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ağırladı.
 
TRT özel yayınında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Nasuhi Güngör'ün modaratörlüğünde Akif Beki, Hilal Kaplan, Saadet Oruç ve Mahmut Övür'ün sorularını yanıtladı.
 
İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:
 
BAŞKANLIK SİSTEMİ
Bu konu spekülasyonlara konu oluyor. Özellikle alışkanlıkları değiştirmeye yönelik adımlar atarsanız bunlar spekülasyonlara konu oluyor. Turgut Özal da Demirel de bu sistemi gündeme getirmiştir. Dünyada da G20 ülkeleri içinde 10 tanesi başkanlık sistemi ile yönetiliyor. Böyle bir yapı için artık bir gerçeği görmek gerekiyor. Daha seri daha hızlı bir şekilde nasıl muasır medeniyetler seviyesine çıkarız? Bunu düşünmemiz gerekiyor. Parlemanto esaslı sistem başkanlık sisteminde dışlanmıyor ki. ABD'de mesela Temsilciler Meclisi ve Senato var. Türkiye bunu yapmak zorunda değil. Türkiye'de tek meclis olabilir. Tabi ki denetim olacak. Yine parlemanto denetleyecek. Denetimsiz bir sistem çok sıkıntı doğrurur ve buna izin verilmez.
 
(Parlamento, Anayasa Mahkemesi, Sayıştay gibi  kurumların denetiminin geçerli olduğu başkanlık sistemi) Bu sistemler oluyor ama  bu sistemlerin işleyişinde başkanın belli bir yere kadar yetkisi oluyor.  Başbakan, bu defa başbakan olarak değil başkan birinci yardımcısı, ikincisi  yardımcısı olarak görev alanlar var. Onların muadilleri, hükümet başkanlarının  olduğu ülkelerde başbakanlar. Bu demek değildir ki başkan, başbakanlarla  görüşemez. Onlarla da görüşür. Sistemin omurgaları vardır. O omurgalarla lüzumsuz  olanlar varsa onları zaten koyarsınız bir kenara. Olması gerekenler varsa onlarla  beraber zaten yola devam edilir" değerlendirmesini yaptı.
 
'BEN DAMDAN DÜŞMÜŞ BİRİYİM'
“Teori noktasında bir çok insanlar pek çok şeyin teorisini ortaya koyabilir ama yaşayarak bir şeyi yapıyorsanız o noktada çok daha farklı olur. Nasreddin Hoca’nın bana doktor değil damdan düşen birini getirin dediği gibi. Ben damdan düşmüş biriyim. Eğer bizde başkanlık sistemi olsaydı çok daha ileri bir noktada olurduk. Pek çok kez önümüz tıkandı. Abdullah Bey ile Ahmet Bey ile olan durumumuz farklı ama bu sistemde bir üçlü kararnamede bir atama yapmak çok zor. Ben istediğimle çalışırım ama bu sistemde sizinle gelen sizinle gitmiyor. Mesela yargı bunu engelliyor. Yargı ile 11 kere görevden alınan 12. kez geliyor. Mesela Nasuhi Bey’in durumu. Bu hükümet Nasuhi Bey’i TRT Genel Müdürlüğü’ne atadı. Kaç kere alındınız görevden? 2 kez. İşte bu kurum nasıl yürüyecek? Yargı alıyor, siz atıyorsunuz. Yargı alıyor, siz atıyorsunuz. O zaman kurumdaki alt üst ilişkisi bozuluyor. Tabii bu değişiklik için Anayasa değişikliği şart. Bizim hukuku zorlama noktasından sıyrılmamız için başkanlık sistemine ihtiyacımız var. Halkımızın bu tür sistemleri tanıması isabetli olur.”
 
"ERMENİ DİASPORASI RAHAT DURMUYOR"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ermeni diasporası rahat durmuyor. Onlar yine  karıştırmaya, kurcalamaya devam edip, Türkiye ile bu noktada bir cedelleşmenin,  adeta bir kavganın içerisinde bu süreci işletmek istiyorlar. Böyle bir şeyi kabul  etmemiz mümkün değil. Birilerinin siparişi üzerine biz, bir sözde Ermeni  soykırımını da kabul etmeye mecbur değiliz. Biz diyoruz ki: Bu konuda  samimiyseniz gelin bunları tarihçilere bırakalım. Tarihçiler bu konuda  çalışsınlar" dedi.
 
KOBANİ'Yİ KİM İNŞA EDECEK?":

Şimdi bu DEAŞ terör örgütü tamam oradan çekildi. Ama bakın o kadar insan ne olacak? DAEŞ'in oradan çekilmesi yeterli değildir. Kobani'yi bombalayanlar nerede? Orayı kim inşa edecek. Ben kaç defa kendilerine havadan bombalamayla bu iş çözülmez dedim.
 
"HAVA HAREKATI BOŞ ÇIKTI":
Burada kara harekatı kesinlikle yapılmalıydı. Bu yapılan hava harekatı boş çıktı. Biz kesinlikle sadece DEAŞ ile ilgili yapılacak bir operasyonu da kabul etmiyoruz. Bu operasyon kesinlikle rejim kaynaklı yapılmalı. Benim anlamadığım Kobani neden bu kadar gündeme geliyor. Neden sadece Kobani üzerinden konuşuyoruz.
 
"İKİNCİ BİR K. IRAK YARATILMAK İSTENİYOR":

Ben bunu Sayın Fabius'a da söyledim. Orada ikinci bir Kuzey Irak yaratılmak isteniyor. Ben Sayın Obama'ya da söyledim PYD denen örgüt PKK'nın uzantısıdır. Bunlara silah veriyorsunuz peki bu silahlar ne olacak?
 
"HALEP'İ YALNIZLIĞA TERK ETTİLER":

Rejim Halep'i bombalarken birileri sessiz kalıyor. Halep'te ılımlı muhalefeti bu mücadelede yalnızlığa terk ettiler.

"SEVSİNLER SİZİ":
TOKİ gitsin inşaa etsin' diyorlar. Biraz argo olacak ama 'sevsinler seni' derler. Bütünüyle inşaasına giremeyiz.
 
ÇÖZÜM SÜRECİ

Ben, Çözüm Süreci'nde hiçbir zaman maalesef,  bu arkadaşların samimi olduğunu görmedim. Şu anda da samimi değiller. Eğer samimi  olsalar 6-7 Ekim olayları, hala Cizre, Silopi, buralardaki olaylar olmazdı" dedi.
 
PARALEL YAPI
"MGK'da, legal görünüm altındaki illegal  faaliyetleri yürüten örgütler diyerek biz paralel devlet yapılanmasını kayda  girdik. Bunu tavsiye kararı olarak hükümete gönderdik. Hükümet de buna uyarak  burayla ilgili Bakanlar Kurulu kararını çıkardı. Bu, şu demektir: 2015 Milli  Güvenlik Siyaset Belgesi'nin içinde PDY veya PY olarak yerini almıştır. Nedir?  Legal görünüm altında bir illegal örgüt" dedi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »