Erdoğan, Biden ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile telefonda görüştü.

4 Ekim 2014 Cumartesi 5:55
Erdoğan, Biden ile telefonda görüştü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra Suriye ve Irak'taki son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Türkiye ve ABD'nin iki müttefik olarak bölgede ortak bir strateji  izlemeye devam etmelerinin önem taşıdığının vurgulandığı görüşmede, IŞİD başta  olmak üzere terörle ortak mücadele konusunun da ele alındığı kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkan Yardımcısı Biden'ı New York'ta  kabulü sırasında da gündeme gelen mülteci meselesine, bu akşamki telefon  görüşmesinde de değinildiği öğrenildi. Biden, Kobani (Ayn el Arap) başta olmak  üzere kaos ortamından kaçan mültecilere kucak açmasından ve yardım eli  uzatmasından dolayı Türkiye'nin takdir edildiğini belirtti. Erdoğan'ın da yaşanan  bu drama çözüm üretme açısından Suriye'de uçuşa yasak bölge ilan edilmesinin ve  sınırda Suriye topraklarında bir güvenli bölge oluşturulmasının Türkiye açısından  büyük önem taşıdığına dikkati çektiği ifade edildi.

Irak'ın yanı sıra Suriye'de de güvenlik ve istikrarın yeniden tesis  edilmesinin önemine işaret edilen görüşmede, Türkiye ve ABD'nin önümüzdeki  süreçte, tüm bu konularda, diplomatik, askeri ve istihbari istişareler başta  olmak üzere her açıdan yakın temasta olmaya devam etmeleri hususunda da mutabık  kalındı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »