Erdoğan: Bu Cumhuriyet senin Cumhuriyetindir

Başbakan Erdoğan, Diyarbakır'da birlik mesajı verdi, ilk kez "Kürdistan" ifadesini kullandı

16 Kasım 2013 Cumartesi 7: 0
Erdoğan: Bu Cumhuriyet senin Cumhuriyetindir
Başbakan Erdoğan, "Diyarbakır, kardeşlik şehri Diyarbakır! Biz kardeşiz. Biz sadece yol arkadaşı değiliz, kader arkadaşıyız. Biz pazara kadar değil mezara kadar, mahşere kadar biriz beraberiz" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kantar Köprülü Kavşağı toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada öne çıkan bazı başlıklar şöyle:

"KÜRDİSTAN BÖLGESİNDEKİ KARDEŞLERİMİZİ SELAMLIYORUZ"


Bundan 81 yıl önce 21 Haziran 1932'de Şemdinli'den, sınırdan çok önemli misafirlerimiz gelmişti. Toprakları bombalanmış, eşleri, akrabaları katledilmişti. Sürgüne hüküm giymişlerdi. Şemdinli'den kardeşlerinin yurdu Türkiye'ye geldiler. Buradaki kardeşleri onları muhabbetle karşıladı. Tarih boyunca yaptıkları gibi sofradaki ekmeklerinii onlarla paylaştılar. Gelenlerden bir tanesi, 'Biz Türkiye'de idam edilmeyi bekliyorduk. Zira üzerlerinde bizi asmaları için baskı vardı. Ama biz Türkiye'ye seve seve geldik. Ölsek de Türkiye'de ölelim diye geldik' diyordu. Bunu söyleyen Molla Mustafa Barzani'ydi.

İşte O Barzani 81 yıl önce kardeşlerinin ülkesi Türkiye'ye misafir oldu. Bugün de Molla Mustafa Barzani'nin oğlu, değerli dostum Mesud Barzani'yi Diyarbakır'da misafir ediyoruz. Tıpkı babanız, amcanız gibi, kardeşlerinizin toprağına, Diyarbakır'a hoşgeldiniz. Sizin şahsınızda Kürdistan bölgesindeki kardeşlerimizi de selamlıyoruz.

"Yüzyıl önce bu topraklarda adeta cetvelle sınırlar çizildi ama bizim muhabbetimize sınır çizemezler. Bizim ortak tarihimize, ortak medeniyetimize, ortak geleceğimize sınır çizemezler. Bizim gönüllerimizi hiçbir zaman birbirinden ayıramazlar. Bunu böyle bileceğiz, onun için rahat olacağız ve geleceğe aynı aşkla, aynı inançla yürüyeceğiz"

Diyarbakırlı kardeşim, Kürt kardeşim, Türk kardeşim, Zaza kardeşim, Arap kardeşim, bu Cumhuriyet senin Cumhuriyetindir. Bu Cumhuriyet ne kadar İzmirli'nin ne kadar İstanbullu'nun ne kadar Ankaralı'nın Cumhuriyetiyse, işte o kadar da senin cumhuriyetindir, bu devlet senin devletindir, bu bayrak senin bayrağındır, sen herkes gibi, 76 milyon gibi bu ülkenin öz be öz vatandaşı, bu Cumhuriyet'in, bu vatanın, bu bayrağın, bu devletin sahibisin.

"Yazarlara, şairlere, gazetecilere, sanatçılara, sesiyle, sözüyle gönüller fethetmiş ozanlara tahammül edemeyenler bölgeye barış getiremezler. Kendileri gibi düşünmeyenlere kastedenler bölgeye demokrasi getiremezler. Kendilerinden başkasına hayat ve siyaset hakkı tanımayanlar bölgeye birlik getiremezler. Meselesi hizmet olmayanlar, millete aşkı sevdası olmayanlar bu bölgeye tebessüm getiremezler"

"Sezai Karakoç diyor ki Diyarbakır sadece Türklerin değildir, Diyarbakır sadece Kürtlerin değildir, Diyarbakır sadece Arapların değildir, tıpkı Erbil gibi Diyarbakır hepimizindir"

''Biz bu yolda tek başımıza ilerledik''

Suriye'nin tamamında zalim Esed'in akıttığı kan bizim kardeşimizin kanıdır. Bu topraklarda zalime karşı birlikte mücadele ettik. Bizim bugün olduğu gibi mazluma el uzatıp, doğuyu batıyı birlikte kucaklayacağız. Şivan Perver'in kasetlerinin nasıl saklandığını ben bilirim. Faili meçhulleri ben bilirim. Sözümüzün arkasındayız. Tehdit ettiler, partimiz kapatmak istediler, sabotajlar yaptılar, bizi yalnız bıraktılar; ama biz bu yolda tek başımıza ilerledik. Ezelden beri nasıl kardeşsek yine kardeş kalacağız dedik. 'Yaradılanı Yaradandan' ötürü seveceğiz dedik. 


OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »