24 Mayıs 2018, Perşembe

Erdoğan cemaatle ilgili geri adım mı attı?

Fehmi Koru, Başbakan Erdoğan'ın cemaat ile ilgili hamlesinde geri adım attığını iddia etti. Erdoğan da bugünkü konuşmasında cemaatin adını anmadı

13 Mayıs 2014 Salı 7: 0
Erdoğan cemaatle ilgili geri adım mı attı?
Star yazarı Fehmi Koru, Taha Kıvanç mahlasıyla yazdığı köşesinde, Erdoğan'ın yurtdışındaki cemaat okullarını kapatılması konusunda geri adım attığını iddia etti.
Başbakan Erdoğan'ın Meclis grup konuşmasında "paralel" ifadesini hiç kullanmaması
ve cemaate hiç yüklenmemesi, bu yöndeki iddiayı kuvvetlendirdi.

ÇIKIŞ YOLU ARIYOR


17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun ardından yurtdışındaki cemaat okullarını kapatılması için girişimlerde bulunduğu iddia edilen Başbakan Erdoğan ve AKP hükümetinin geri adım attığı iddia edildi. Fehmi Koru bu konu ile ilgili ilginç bir anekdot paylaştı.

"Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Afyon’da partililer önünde yaptığı konuşmayı televizyonda değerlendirmemi dinlemiş bir dost, “Sahi öyle mi düşünüyorsun; Tayyip Bey yurtdışındaki okulların kapatılması yerine onlara sahip çıkılmasını daha uygun görmeye başlamış olabilir mi?” diye sordu." diyen Koru,  "Evet, ben öyle düşünüyorum." diye cevap verdiğini yazdı.

Türk okullarına aslında ‘milli proje’ gözüyle bakılabileceğini belirten Koru, şöyle devam etti:

"Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, “Yanlış yapan devlet görevlilerini yerlerinden alıp bir başka yere atamak ‘cadı avı’ ise, evet, ‘cadı avı’ da yapacağız” gibi keskin bir cümleyi de içeren Afyon konuşmasının satır aralarında, bu duruma bir çıkış yolu arama niyeti sezdim."

Okullara destek veren bir başka dostuna “Ne yapılabilir?” diye sorduğunu belirten Koru, o kişinin “İstenirse mutlaka bir çözüm bulunur... Umarım gecikmeden çözüm arayışı başlar...” diye cevap verdiğini ve bu düşüncelerini Tayyip Erdoğan'la da paylaştığını söyledi.

Koru yazısını şöyle bitirdi: "Karşı çıkmak... Gücünü kırmak... Yok etmek... İyi bildiğimiz yöntemler bunlar... Biraz da kırmadan, yok etmeden kazanmak gibi farklı yöntemler düşünsek ya? Dostlarım bunu bekliyor, bilesiniz..."

BAŞBAKAN HİÇ PARALEL DEMEDİ


Öte yandan Başbakan Erdoğan 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu başladığından bu yana ilk defa bir konuşmasında hiç paralel demeden konuşmayı tamamladı. Erdoğan bugün Meclis Grup toplantısında yaptığı konuşmada konuşmada cemaate hiç yüklenmedi.

Erdoğan 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonundan sonraki süreçte bugüne kadar bulduğu her fırsatta ve her konuşmasında paralel yapı olarak nitelediği Gülen cemaatini ve Fethullah Gülen'i hedef alan konuşmalar yapmıştı. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »