26 Eylül 2018, Çarşamba

Erdoğan devreye girdi, Kırımlı liderler serbest bırakıldı!

Türkiye'ye gönderilen iki Tatar lider için Ukrayna Devlet Başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.

25 Ekim 2017 Çarşamba 21:42
Erdoğan devreye girdi, Kırımlı liderler serbest bırakıldı!
Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Kırım'da tutuklu olan iki Tatar muhalif liderin serbest bırakıldığını duyurdu. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcıları Ahtem Çiygöz ve Hilmi  Ümerov, bugün sabah saatlerinde önce Akmescit’ten alınarak Rusya'nın Anapa şehrine götürüldü. Çiygöz ve Ümerov daha sonra uçakla Ankara’ya gönderildi. Yarın da Ukrayna'ya geçmeleri bekleniyor.

Poroşenko, Kırımlı muhaliflerin serbest bırakılmasındaki rolünden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti. Ukrayna Devlet Başkanlığından yapılan açıklamada Poroşenko, Kırım'daki Ukraynalı siyasi tutukluların uluslararası görüşmelerde öncelik olmaya devam edeceğini vurguladı. "Ahtem Çiygöz ve Hilmi  Ümerov'un sonunda özgürlüğüne kavuşma haberi memnuniyet verici. New York ve Kiev’de anlaştığımız üzere Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a kahramanlarımızın serbest bırakılmasına katkısından dolayı teşekkür ederim." ifadelerini kullandı.

KTMM Başkan Yardımcıları Ahtem Çiygöz ve Hilmi Ümerov'a Rus mahkemesi hapis cezası vermişti. 

Çiygöz, 26 Şubat 2014'te, Kırım Tatar Milli Meclisi ve Rus Birliği Partisi'nin karşı karşıya geldiği büyük mitingi organize ettiği gerekçesiyle tutuklanmış, geçen ay Rus mahkemesi tarafından 8 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

KTMM Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov ise "Rusya’nın toprak bütünlüğünü bozmaya yönelik çağrılar ve eylemlerde bulunmak" suçlamasıyla Akmescit'te yargılandığı Rus mahkemesi tarafından 2 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

2014'te Kırım'ı uluslararası hukuka aykırı olarak ilhak eden Rusya, yayılmacı siyasetini burada bırakmadı. Bir yandan Kırım'daki muhaliflere baskı uygulayan Moskova, diğer yandan da Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçıları desteklemeye devam ediyor.     
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »