Erdoğan: Doğacak torunumun adı Ali

Muharrem İftarı'na katılan Erdoğan birlik mesajları verdi, yeni doğacak torununun ismini açıkladı

11 Kasım 2013 Pazartesi 7: 0
Erdoğan: Doğacak torunumun adı Ali
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Uzlaşı ve Toplumsal Kalkınma Vakfı'nın ATO Kongre Merkezi'nde düzenelen Muharrem İftarı'na katıldı. Erdoğan iftar sonrasında yaptığı konuşmada doğacak torununa vereceği ismi açıkladı.

Erdoğan konuşmasında şunları söyledi:

"Kerbela’dan ve Hz. Hüseyin’in şahadetinden kimse tefrika çıkaramaz. H. Hüseyin hepimizin şehidi hepimizin kahramanıdır. Benim bir kayınbiraderim Hasan bir diğer kayınbiraderim Hüseyin. Şimdi bir torunum geliyor isminin bir tanesi Ali olacak.

Yeni Kerbelalar yaşamak istemiyoruz. Camilerde bombaların patlatıldığını duyduğumuzda elimiz ayağımız çözülüyor kollarımız yana düşüyor ve o zaman dertleniyoruz. Bunu yapanlar kendilerine ister Sunni ister Şii desin bu kabul edilemez."

"Can kutsal ve azizdir. Kim bir cana kast ederse bütün canlara kast eder." diyen Başbakan Erdoğan, "Kerbela bizim için hepimiz için tarihimizdeki en acı ama en ibretlik derstir. Kerbela bir sebat dersidir. Zulme direniş dersidir. Bize kanla verilmiş birlik dersi kardeşlik dersidir. Bizi yakan bu ateşi hep birlikte söndürmek zorundayız.  Bütün İslam coğrafyasında sen ben davasını bir yana bırakmak durumundayız." dedi.

Erdoğan, Hacı Bektaş-ı Veli'nin şu şiirini okuyarak konuşmasını sürdürdü:
“Sevgi muhabbet kaynar, yanan ocağımızda,
Bülbüller şevke gelir, gül açar bağımızda.
Hırslar, kinler yok olur, aşkla meydanımızda,
Aslanlarla ceylanlar, dosttur kucağımızda.”

Başbakan Erdoğan, "Cumhuriyetimiz bir inancın, mezhebin üzerine inşa edilmiş değildir. Ortak değerler üzerine inşa edilmiştir. Ortak acımız Kerbela üzerinden bir ayrışma kabul edemeyiz. Aramıza bizden olmayanların girmesine müsaade etmeyeceğiz. Ayrıştırıcı siyasetin diliyle konuşmayacağız." dedi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »