25 Haziran 2018, Pazartesi

Erdoğan: Eşit şartlarda yarışmıyoruz

Başbakan Erdoğan, Ankara'da katıldığı iftar yemeğinde, "Eşit şartlarda yarışmıyoruz, doğru söylüyorsunuz. Onları destekleyen medya. karşılarında Başbakan Erdoğan. İnşallah seçimi kazanacak olursak statüko kazanmayacak. 77 milyon kazanacak" dedi.

8 Temmuz 2014 Salı 4:30
Erdoğan: Eşit şartlarda yarışmıyoruz
Bugün Keçiören'de Türkiye'nin en büyük aile yaşam merkezi açılıyor. Bundan dolayı büyükşehir belediye başkanımızı kutluyorum. Bu tür eserlere ihtiyacımız var. Bunların yaygınlaşması gençliğimizin kendine ait özgüvenlerini arttıracaktır. Buraya gelirken Kuşcağaz'ın eski halini anlattılar. Bu bölge eskiden gecekondulardan oluşuyordu. Köylerinden göçen vatandaşlarımız buralarda çok büyü çileler çektiler. Elektrik ve suyu rahmetli Özal'la gördü. Lüküs denilen lambalar, mumla aydınlatma yapılıyordu. Evlere su, buranın biraz aşağısındaki mahlalle çeşmesinden su taşınıyordu.

Farklı bir Keçiören görüyorsunuz. Kentsel dönüşümle büyük bir değişim yaşanıyor. 40 yıldır terk edilmiş psikolojisiyle yaşayan insanlar artık her türlü imkandan istifade ediyorlar. 11 Haziran'da büyük bir açılışa katılacaktık. Ama Musul'daki alıkoyma olayı nedeniyle töreni iptal etmek zorunda kaldık.
Biz her zaman şöyle dedik: İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. İnsanına değer vermeyen bir devlet adil olamaz. Biz damdan düşerek bugünlere geldik. Devlet başka bir istikamete baktı. Devlet milletin değerlerini önemsemedi. Devlet milletin çığlığına feryadına hiç bir zaman kulak vermedi. 12 yl boyunca bizim verdiğimiz mücadele devlet ve milleti kucaklaştırmaktı. İstedik ki devlet, Hakkari'nin mezrasındaki insanı da İstanbul Sultanbeyli'deki yoksulun da dertlerine çözüm üretsin.
12 yıl boyunca devlet ve millet arasındaki engelleri kaldırmak, milletin de devletine güvenmesi için gayret gösterdik. Bu devlet milletin devletidir. Millet varsa devlet vardır. Bazıları diyor ki biz tarafsızız. Biz tarafsız değiliz. Biz milletin tarafındayız. Muhalefet de devletin tarafında, aramızdaki fark bu. Devlet ancak milletin hizmetkarıdır. milletine tepeden bakan, milletini öteleyen bir devlet anlayışı bizi anlayışımıza terstir. Devletle milleti ayrı yerlere koydular. Devletin etrafından oligarşik yapı oluştu. Seçkinci bir çevre oldu. Mafya oldu. 24 saatte bir baktınız hükümeti indirdiler, devlet millet irtibatı koptu. Milletin taleplerini adeta tehdit olarak gördüler.

Devlet ne yapıyordu, sen başörtülüsün, kamuda çalışamazsın, diyordu. Evlerde temizlikçi hizmetçi olarak kalacaksın, işçisin sen işçi kal diyordu. Devletin milletine yaptığı bu zulmü ortadan kaldırdık. Toplumsal barışı sağladık. Senin etnik kökenin şu diyordu, senin ana dilini kabul etmiyorum diyordu. Devlet kendi insanını görmezden geliyordu. İşte bu anlamsız yasakları ortadan kaldırdık. Belli bölgelere hizmet götürürken belli bölgeleri ihmal ediyordu. Biz bu devlet bu milletin tamamına hizmet götürmekle görevlidir dedik. Yollar barajlar inşaa ettik.

10 Ağustos'ta millet devletin zirvesine gelecek ve artık devlet ve millet bir olacak. İlk kez Türkiye Cumhurbaşkanı'nı seçecek. Geçmişte sivil Cumhurbaşkanlarımız oldu. Sayın Demirel ve sayın Gül milletin içinden çıkmıştı. Ancak cumhurbaşkanlığı öyle bir şekillenmişti ki devlet millet kucaklaşması gerçekleşemiyordu. 10 Ağustos'ta halkın seçtiği insan oraya çıkacak. Devlet tamamen milletin egemenliğine evet diyor. Artık devlet milletine öcü gibi bakmayacak. anlamsız tedbirler alan bir yapı olmayacak. Bize sürekli bunları dayattılar ama biz bunlara aldanmadık.

Ben size kalkıp burada ne CHP'nin, ne MHP'nin ne de HDP'nin eleştirisini yapacak değilim. Ana muhalefet partisinin konumunu görüyorsunuz. Diğerlerinin konumunu biliyorsunuz. Bunların tek işi var iktidara bol bol küfretmek. Bunların cevabını vermek de gerekmez. Siyasal tarihi bilmiyorlar. Acaba kendileri belediye başkanı adayı oldukları zaman milletvekilliğinden istifa mı etti. Obama, Merkel istifa mı etti? Bunlar bizim geçmişimizden de bihaberler. Ortada yasalar var oturmuş bir sistem var. Siz canınız istediği bir şey söyleyip YSK'yı tehdit altına mı alacaksınız? Eşit şartlarda yarışmıyoruzm doğru diyorsunuz. Siz 5-6 parti toplanmışsınız, medyalarınız da yanında.

Şimdi AK Parti'nin adayı Tayyip Erdoğan cumhurun adayıdır. Seçimi kazanmış olursak emin olun statiko kazanmış olmayacak 76 milyon kazanacak. Kuşcağız mahallesinde sunniler de vardı aleviler de vardı. Kürtler de vardı Türkler de vardı. Biz dönüşüm yaparken hiç bir ayrım yapmadık. Kardeşçe burada yaşıyorlar ve yaşayacaklar.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »