23 Şubat 2019, Cumartesi

Erdoğan gündeme getirdi! Hükümet harekete geçti…

Hükümet, tüm meslek kuruluşlarını ilgilendiren ve meslek örgütlerinin isimlerindeki "Türk" ibarelerinin çıkarılarak değiştirilmesine ve bazı faaliyetlerini düzenlemeye yönelik çalışma başlattı.

7 Şubat 2018 Çarşamba 18:38
Erdoğan gündeme getirdi! Hükümet harekete geçti…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türk Tabipleri Birliğine ilişkin, "Bir defa onun başındaki 'Türk'  ifadesi zaten Bakanlar Kurulu kararıdır. Bir defa onun oradan hemen, süratle çıkarılması lazım. Sadece Tabipler Birliği değil, Türkiye Barolar Birliği ile ilgili de aynı şey..." açıklamalarının ardından söz konusu birliklerin isimleri gündeme geldi.

Bu kapsamda tüm meslek örgütlerine ilişkin çalışma başlatan hükümet,  Türkiye Barolar Birliği, Türk Tabipleri Birliği gibi kuruluşların da arasında bulunduğu tüm meslek örgütlerinin adları ve faaliyetleriyle ilgili düzenleme yapacak.

Düzenlemelerle ilgili kanun değişiklikleri de gündeme alınacak.  Planlanan çalışmalar çerçevesinde söz konusu kuruluşların isimlerindeki "Türk"  ibarelerinin silinmesi de bulunuyor.

Öte yandan serbest avukatlık yapmak için baroya kayıtlı olma şartı ile  serbest doktorlukla ilgili Türk Tabipleri Birliğine üye olma şartları da ortadan  kaldırılacak. Doktor, mühendis, avukat gibi meslek sahipleri istedikleri  kuruluşlara üye olabilecek.

Çalışmalarla, söz konusu kuruluşlara kamudan kaynak aktarılması gibi  uygulamalara da son verilecek.

Türkiye Barolar Birliğinin ismi ve faaliyetlerine yönelik 1136 sayılı  Avukatlık Kanunu'nda, Türk Tabipleri Birliğinin de adı ve çalışmalarıyla ilgili  hükümlerin yer aldığı 6023 sayılı Türk Tabipleri Birliği Kanunu'nda değişiklikler  yapılması gerekiyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »