18 Haziran 2018, Pazartesi

Erdoğan için özel logo

AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayı gösterilen Başbakan Erdoğan, aday tanıtım toplantısındaki konuşmasını, kendisi için özel hazırlanan logo altında gerçekleştirdi.

2 Temmuz 2014 Çarşamba 0:32
Erdoğan için özel logo
AK Parti'nin 311 milletvekilinin teklifiyle cumhurbaşkanı adayı gösterilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, aday tanıtım toplantısındaki konuşmasını, seçim kampanyasında kullanacağı, kendisi için özel hazırlanan logo altında gerçekleştirdi.

Kırmızı, beyaz ve koyu mavi renklerin kullanıldığı logoda, yeni Türkiye'nin doğuşu güneşin doğuşuyla, Erdoğan'ın hayatı yol ve yolculukla simgelenirken, Türkiye'yi güneş ve yol ile tarif edilen hedeflere götürecek liderin Erdoğan olduğu büyük harflerle "ERDOĞAN" yazılarak ifade edildi.

Sosyal medyada bu konuda çok fazla yorum yapılırken, Erdoğan için hazırlanan ve “tünelin ucundaki ışığa giden yol”u temsil eden logonun, ABD Başkanı Barack Obama’nın 2008 seçimlerinde kullandığı logodan esinlendiği iddia edildi. 

Obama’nın ABD bayrağının mavi-beyaz-kırmızı renklerinden oluşan, iç içe iki yuvarlağın altında yine bayrağın kırmızı-beyaz şeritlerini temsil eden çizgiler bulunan logosuyla; Erdoğan’ın Türk bayrağının kırmızı-beyaz renklerinden oluşan ve ‘uzun ince bir yol’u temsil eden çizgileri bulunan logosundaki benzerlik twitter’da en çok tartışılan konulardan biri oldu. 

Sosyal medya kullanıcıların bazıları da logoyu, internet explorer'ın logosuna benzetti.
 

LOGO NEYİ SİMGELİYOR?


Logoda, güneşin doğuşuyla yeni Türkiye'nin doğuşu ve geldiği nokta simgelenirken, yeni Türkiye'nin büyüme ve yükselme arzusunun devam edeceğine işaret ediliyor. Yeni umut ve hedefleri içinde barındıran güneşin doğuşu simgesiyle, güneşin kuşatıcılığına, birlik ve beraberliğe vurgu yapılırken, güneş ışığı ile sıcaklık, sevgi, muhabbet ve dayanışma anlatılmaya çalışılıyor.

Logoda yer alan yol ve yolculuk simgeleri, Erdoğan'ın hayatını simgelerken, yoldaki kıvrım ve virajlar mücadele, davaya adanmışlık ve kararlılığı temsil ediyor. Kıvrımlı yol ile Erdoğan'ın siyasetteki basamak basamak yükselişi, uzun ince bir yol figürüyle Erdoğan'ın uzun ince bir yolda, gece gündüz davası ve millet sevdası uğrunda çalıştığı, yeni Türkiye yolunda hedefe doğru kararlılıkla yürüdüğü anlatıldı. 

Logodaki "ERDOĞAN" ifadesiyle ise güneş ve yol ile tarif edilen yeni Türkiye hedeflerine götürecek liderin Erdoğan olduğu vurgulanırken, kullanılan font ve harf aralıklarının sıklığıyla da Türkiye'nin bütünlüğü, güç birliği ve kader birliği temsil edildi.

Logodaki kırmızı renk ile güneşi doğuşu, yükselişi, sıcaklığı, samimiyeti, gücü, kararlılığı ve Türk bayrağının kırmızısı anlatılırken, beyaz renk ile barış, kardeşlik, birlik, tevazu ve iyilik vurgulandı. Beyaz renk ile ayrıca istikrar, devamlılık ve Türk bayrağındaki beyaza vurgu yapıldı.


Koyu mavi renk ile büyük harflerle yazılan "Erdoğan" ifadesi gökyüzünün engilliğini, hedeflerin büyüklüğü, güvenilirliği, saygınlığı, karizmayı ve bağlılığı temsil ediyor.

Erdoğan'ın konuşması sırasında, sahneye kendisi için hazırlanmış logonun yanı sıra "Milli İrade, Milli Güç. Hedef 2023, 2053, 2071" yazısı da yansıtıldı.
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »