Erdoğan ile Putin görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in telefonla görüştüğü açıklandı. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, iki liderin teröre karşı ortak hareket etme kararı konusunda hemfikir oldukları belirtildi.

19 Şubat 2018 Pazartesi 16:29
Erdoğan ile Putin görüştü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ile bugün telefonda görüştü. 

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşmede başta Afrin ve İdlib olmak üzere Suriyedeki son gelişmelerin ele alındığını belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğanın Zeytin Dalı Harekatıyla ilgili bilgi paylaşımında bulunduğu görüşmede, terörle mücadele konusunda işbirliğini ve eşgüdüm içinde hareket etmeyi sürdürme kararlılığı teyit edildi. Görüşmede, İdlibte Gerginliği Azaltma Bölgesinde yeni gözlem noktaları oluşturma süreciyle ilgili meselelere de değinildi. İki liderin, ikili ve bölgesel konularda yakın temasta olmaya devam etmenin önemini de vurguladıkları öğrenildi.

Suriye'deki Beşşar Esed rejiminin resmi televizyonu, bugün terör örgütü PYD/PKK'nın işgalindeki Afrin'e "halk güçleri"  olarak nitelendirilen bir grubun gireceğini belirtmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da konuyla ilgili "Eğer rejim,  YPG'yi temizlemek için girerse problem yok. YPG'yi korumak için giriyorsa Türk askerini hiç kimse durduramaz" ifadesini kullanmıştı.

Eylül ayındaki Suriye konulu Astana Zirvesi’nde, İdlib ve çevresinde çatışmasızlık bölgeleri konusunda anlaşmaya varılmıştı. Türkiye, Rusya ve İran’ın  üç garantör ülke olarak bu bölgelerde güvenliği sağlaması gerekiyor. Türkiye, muhaliflerin kontrol ettiği İdlib’de gözlem noktaları kurmaya devam ediyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »