20 Şubat 2019, Çarşamba

Erdoğan İran dini lideri Hamaney ile görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile görüştü.

7 Eylül 2018 Cuma 21:40
Erdoğan İran dini lideri Hamaney ile görüştü
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran dini  lideri Ayetullah Ali Hamaney ile görüştü. 

Erdoğan, "Suriye" konulu Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi'nin ardından  Hamaney ile bir araya geldi.

Hamaney'in ikametgahındaki görüşme basına kapalı gerçekleştirildi.

HAMANEY'DEN AÇIKLAMA  

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, İran ile  Türkiye'nin İslam dünyası için ortak amaçlara sahip olduğunu belirterek "O yüzden  İran ile Türkiye arasındaki siyasi ve ekonomik işbirliği geliştirilmelidir."  görüşlerini paylaştı. 

Hamaney'in basın ofisinden yapılan açıklamaya göre Hamaney, Türkiye  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeye ilişkin  değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ile İran arasındaki iyi ilişkilere değinen Hamaney, ortak  noktaların daha da güçlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Hamaney, Türkiye ile İran'ın bölgenin iki saygın ve güçlü ülkesi  olduğuna dikkati çekerek "İran ile Türkiye İslam dünyası için ortak amaçlara  sahiptir. O yüzden İran ile Türkiye arasındaki siyasi ve ekonomik işbirliği  geliştirilmelidir." görüşlerini paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Myanmar konusundaki duruşunu da takdir eden  Hamaney, "Filistin meselesi daima mühimdir ve tek bir an bile gaflet  olmamalıdır." ifadesini kullandı.

Hamaney, İslam ülkelerinin yakınlaşması ve dayanışmasının önemine  işaret ederek "İslam ülkelerinin birliği ve işbirliği, bölgedeki sorunların  çözümünün temelini oluşturacaktır. Bu nedenle ABD'nin başını çektiği emperyalizm,  İslam ülkelerinin işbirliğinden, yakınlaşmasından ve İslami bir gücün ortaya  çıkmasından endişeli." değerlendirmesinde bulundu.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »