Erdoğan 'keşif' iddiasında ısrarlı

"Amerika'yı Kristof Kolomb değil, 1178'de Müslümanlar keşfetti" diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da 155 eğitim tesisinin toplu açılış töreninde iddianın kendisine ait olmadığını söyledi ve bu sözleri ile dalga geçilmesine tepki gösterdi.

18 Kasım 2014 Salı 22:28
Erdoğan 'keşif' iddiasında ısrarlı
Erdoğan, Müslüman Dini Liderler Zirvesi'nin kapanış töreninde söylediği "Amerika'yı Kristof Kolomb değil, 1178'de Müslümanlar keşfetti" sözlere açıklık getirdi.

Erdoğan iddianın kendisine ait olmadığını söyleyerek sözleriyle dalga geçilmesine tepki gösterdi.

İşte Erdoğan'ın o sözleri...

Özgüvenli olacaksınız. Cumartesi günü çok önemli bir zirveye katıldım. 41 ülkeden 71 dini öndere hitap ettim. Bir şey söyledim;

Bu yeni bir iddia değil. Şu an Almanya’da yaşayan Fuat Sezgin’in eserlerinde de yerini almıştır. Bana ait olan bir iddia değil. Yazan konuşan ilim erbabından aldığım düşünceyle bunu orada ifade ettim.
Türkiye’de ve dünyada çok sayıda ilim adamı bunu iddia ediyorlar.

Bu işin uzmanlarından önce bizim kendi gençliğimiz araştırmadan incelemeden buna itiraz etmeye başladılar. Koca koca adamlar da itiraz etmeye başladılar. köşe yazarları da itiraz ediyor. Çünkü bunlar. Bir Müslümanın bunu yapabileceğine inanmadılar. Karadan gemileri yürüttüğüne de inanmıyorlar. Taş üstüne taş koyamadılar bunlar. Kendi milletine inanmıyorlar. Kendi ilim insanlarının bilgileriyle alay edenler ancak kendilerini küçültürler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Ankara'da yapımı tamamlanan 155 eğitim tesisinin toplu açılış törenine katıldı. Bir konuşmasında ifade ettiği, Amerika kıtasının Kristof Kolomb'dan 314 yıl önce Müslümanlar tarafından keşfedildiğine ilişkin iddiaların kendisinin değil, Türkiye'deki ve dünyadaki bilim adamları tarafından dile getirildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu işin uzmanlarından önce bu iddianın yurt dışındaki muhataplarından önce bizim kendi gençliğimiz, bizim ülkemizin bir kısım gençleri, araştırmadan, incelemeden, yapılan tartışmalara hiç bakmadan, buna itiraz etmeye, bununla istihza etmeye başladılar. Sadece gençler değil, koca koca adamlar da itiraz etmeye başladılar" dedi.

Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleşen törende yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, tesislerin hayırlı olması temennisini dile getirerek, 155 tesisin yapımına katkı veren hayırsever vatandaşlarımıza ve emeği geçenlere teşekkür etti.

'İMAM HATİPLER ÇOK DEĞERLİ İNSANLAR YETİŞTİRDİ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, törenin yapıldığı Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin bütün olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin önemli mevkilerine, aralarında yakın çalışma arkadaşlarının da bulunduğu genç insanlar yetiştirdiğini belirtti.

Geçmiş dönmede bir kırılma noktası yaşandığını da anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rabbimden niyazım bir daha o günleri ülkemizde görmemizdir” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İmam hatip okullarının kapılarındaki kilitleri tek tek söktük attık, bu okullara giden yollardaki engelleri tek tek kaldırdık. 2002-2003 öğretim yılında, Türkiye genelinde 440 imam hatip lisesinde, 64 bin 500 öğrenci eğitim-öğretim alıyordu. Şu anda, ortaokul ve lise kısmıyla 2 bin 638 okulda, 983 bin öğrenci eğitim-öğretim alıyor. Yani, öğrenci sayısı 15 kattan fazla arttı" dedi.

Keyfiyet ile kemmiyeti bir arada götürmenin mücadelesini de verdiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, sadece bilginin yeterli olmadığını, bunun yanında hikmete de ihtiyaç bulunduğunu vurgulayarak, “Bu nesil, bilgi ve hikmeti beraber yüklenmelidir. O zaman, gelecek çok daha farklı olacaktır" diye konuştu.

Konuşmasında, "Eline silah, taş, sopa, molotofkokteyli alanlardan asla olmadık. Ben şuna inanıyorum: İmam hatip gençliği, asla ve kat’a böyle bir örnek olmaz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişte demokratik hak mücadelesinde sebat ettiklerini, hak ve adalet mücadelesinin bugün zafere ulaştığını söyledi.

'28 ŞUBAT SÜRECİNDE İMAM HATİPLER ÖCÜ GİBİ GÖSTERİLDİ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başörtüsüne “Füruhattır, İmam Hatipler kapansın” diyenler karşısında yılmadıklarını belirterek, “28 Şubat sürecinde İmam Hatipler öcü gibi gösterildi. İmam Hatip mezunları ikinci sınıf vatandaş yerine kondu. Sonuçta bir imam hatip mezunu Başbakan oldu, şimdi de Cumhurbaşkanı oldu” diye konuştu.

Konuşmasında öğrencilere hitaben “Bu kutlu mücadele artık sizin omuzlarınızda devam edecek, bu demokratik mücadele sizlerle verilecek” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kötü alışkanlıklarla yenineslin ciddi mücadele vereceğine olan inancını da dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ana kadar 1 milyona yakın öğretmen ve öğrenciye tablet bilgisayar dağıttıklarını ve sadece İmam Hatip demediklerini, isteyeninin istediği okulda okuyabilmesi için mücadele verdiklerini ifade etti.

AMERİKA KITASININ KEŞFİ TARTIŞMALARI

Bir konuşmasında ifade ettiği, Amerika kıtasının Kristof Kolomb'dan 314 yıl önce Müslümanlar tarafından keşfedildiğine ilişkin iddiaların kendisinin değil, Türkiye'deki ve dünyadaki bilim adamları tarafından dile getirildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu işin uzmanlarından önce bu iddianın yurt dışındaki muhataplarından önce bizim kendi gençliğimiz, bizim ülkemizin bir kısım gençleri, araştırmadan, incelemeden, yapılan tartışmalara hiç bakmadan, buna itiraz etmeye, bununla istihza etmeye başladılar. Sadece gençler değil, koca koca adamlar da itiraz etmeye başladılar" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika kıtasının keşfine ilişkin sözlerine bazı köşe yazarları ile karikatüristlerin itiraz ettiğine dikkati çekerek, "Niye? Çünkü bunlar bir Müslümanın bunu yapabileceğine hala inanmadılar. Bu milletin evlatlarının bunu yapabileceğine hiçbir zaman inanmadılar. Bunlar, ecdadının karadan gemileri yürüterek Haliç'e indirdiğine de inanmıyorlardır. Bir karanlık çağı kapatıp bir aydınlık çağı açan liderlere de inanmadılar. İşte bu öz güven eksikliğidir" dedi.

Gençlere de tarihimize bakarak, ecdadımıza bakarak öz güvenli olmaları çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Büyük bir ülkenin fertleri olduğunuzu bilecek, öz güvenli olacaksınız" diye seslendi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »