Erdoğan Trump'ın yüzüne söyledi! 'YPG'nin muhatap alınması...'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tüm terör örgütlerine karış ortak tavır önemlidir. Özellikle YPG'nin muhatap alınması, bu konuda uluslararası mutabakata uygun değildir" dedi. ABD Başkanı Trump ise, "Türkiye'nin istediği silah siparişleri için çalışacağız. Türkiye ile ilişkimizi hiç kimse yenemeyecektir" diye konuştu.

16 Mayıs 2017 Salı 20:36
Erdoğan Trump'ın yüzüne söyledi! 'YPG'nin muhatap alınması...'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da bir araya geldi. Yüz yüze ilk kez görüşen liderler, randevunun ardından basın toplantısı düzenledi.

İlk sözü alan ABD Başkanı Trump, "Türkiye'yi terörle mücadelede destekliyoruz. Türkiye'yi PKK ve DAEŞ'e karşı destekliyoruz. Türkiye'nin istediği silah siparişleri için çalışacağız. Türkiye ile ilişkimizi hiç kimse yenemeyecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, "Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine yer yoktur. Özellikle YPG/PYD terör örgütünün hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap olarak alınması bu konuda küresel düzeyde verilen mutabakata kesinlikle uygun değildir" dedi.

Erdoğan şöyle devam etti:

"Terör örgütlerinin faaliyetlerini bahane ederek bölgenin inanç ve etnik yapısını değiştirmek isteyenlere de izin  vermemeliyiz. DEAŞ başta olmak üzere bölgemizdeki tüm terör örgütlerine karşı müşterek bir dayanışma ortaya koymamız büyük önem ifade etmektedir. Ortak geleceğimizi tehdit eden terör örgütlerine karşı ayrım yapmadan mücadele etmekte kararlıyız.

Sayın Başkan'a 15 Temmuz darbe girişiminin faili FETO terör örgütü konusundaki beklentilerimizi de açıkça ifade edeceğim."

Kapıda karşıladı

Erdoğan'ı Beyaz Saray'ın kapısında karşılayan Trump, başbaşa görüşme öncesinde Türkiye ile başarılı ve güçlü ilişkileri olduğunu belirtti. "Erdoğan ile uzun ve zorlu bir görüşmemiz olacak" diyen ABD Başkanı, "Türkiye ile ilişkilerimizi daha da güçlendirmek istiyoruz. Güçlü ve somut bir görüşme yapacağız" ifadesini kullandı.

Liderler, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG'ye ağır silahlar verilmesi, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi gibi kritik konuları masaya yatırdı.

Trump: Erdoğan harika bir adam

Trump'ın Erdoğan'a nasıl baktığını gösteren bir haber, bugün Reuters tarafından dünyaya servis edildi. Geçen ay Almanya lideri Angela Merkel'le telefonda görüşen ABD Başkanı, Erdoğan için "Harika bir adam" dedi. Merkel'in bu sözler üzerine hayal kırıklığı yaşadığını aktaran Reuters, haberini yakın kaynaklara dayandırdı.

En kötü dönemlerden biri yaşanıyor

Trump'ın YPG'ye ağır silahlar verilmesine imza atması, örgüt konusunda başından beri farklı pozisyonlarda bulunan taraflar arasındaki krizi daha da derinleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta yaptığı açıklamada YPG'ye silah verilmesini eleştirmiş ve randevuyu "Bizim yapacağımız görüşme virgül mesafesinde değil nokta mesafesinde olacaktır" ifadeleriyle tanımlamıştı.

Bir önceki başkan Barack Obama'nın sekiz yıllık iktidarında tarihinin en kötü dönemlerinden birini geçiren ABD-Türkiye ilişkilerinin yol haritası, bugünkü kritik randevuda çizilebilir.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »