Erdoğan ve Merkel'den krizden sonra ilk buluşma

Alman parlamentosunun aldığı 'soykırım' kararıyla gerilen iki ülke ilişkilerini masaya yatıran liderlerin gündeminde göç ve terör de vardı. Erdoğan ve Merkel, Alman politikacıların İncirlik Üssü'nü ziyareti için uzlaşmaya varamadı.

9 Temmuz 2016 Cumartesi 16:29
Erdoğan ve Merkel'den krizden sonra ilk buluşma
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, NATOZirvesi'nin düzenlendiği Polonya'nın başkenti Varşova'da Alman liderin talebiyle ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

Altı hafta sonra yeniden buluşup Berlin-Ankara ilişkilerinin yanı sıra göç, terörle mücadele gibi konuları ele alan liderlerden ilk açıklamayı Merkel yaptı.

Görüşmenin yapıcı bir atmosferde geçtiğini belirten Alman lider, tüm konuların masaya yatırıldığını ve mevcut sorunların çözümü için sağduyulu bir şekilde gayret gösterileceğini söyledi.

Görüşmede Alman politikacıların İncirlik Üssü'nü ziyareti için bir uzlaşı sağlanamadı. Merkel, "Bu anlaşmazlıklar bir görüşmeyle giderilemez. Ancak konuşmuş olmamızın da önemli olduğuna inanıyorum" dedi.

Yaklaşık bir saat süren görüşmede Erdoğan, Merkel'e Ermeni iddialarının Alman Meclis'inden geçmesinden duyduğu rahatsızlığı iletti. Merkel ise bu konunun ikili stratejik ilişkileri zedememesi için gerekli adımları atacaklarını ifade etti.

Türkiye-Almanya ilişkileri Alman Meclisi'nin 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanımasıyla gerilmişti. Ankara, alınan karar nedeniyle Almanya Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ralf Brauksiepe ve beraberindeki heyetin İncirlik Askeri Üssü'ne yapacağı ziyarete izin vermemişti.

İncirlik'te 240 Alman askeri görevli

İncirlik Üssü'nde 240 Alman askeri görev yapıyor. Üste Alman Ordusu'nun Tornado tipi savaş jetleri bulunuyor.

Jetler IŞİD'e karşı kurulan uluslararası koalisyona destek kapsamında istihbarat toplama ve aktarma amacıyla görev yapıyor.
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »