16 Şubat 2019, Cumartesi

Erdoğan ve Putin'den ortak açıklama: Anlaşma tamam

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısı sonrası ortak basın açıklamasında bulundu.

3 Nisan 2018 Salı 20:53
Erdoğan ve Putin'den ortak açıklama: Anlaşma tamam
Erdoğan ve Putin daha sonra "Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısı"na geçti. Toplantı sonrası Erdoğan ile Putin orak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

- Değerli dostumu bir kez daha seçim zaferinden dolayı tebrik ediyorum. Sayın Putin'in seçim sonrası ilk yurtdışı ziyaretini ülkemize yapması  bizim için memnuniyet vericidir.

- Konsey toplantısında ilişkilerimizi tüm boyutları ile gözden geçirme imkanı bulduk. Siyasi diyalog ekonomik alana da yansıyor. İki ülke arasında hedef 100 milyar dolara ulaşmak.

- Baş başa heyetler arası görüşemelerde, ilişkilerimizi tüm boyutlarıyla gözden geçirme imkanı bulduk. 

- Askeri, siyasi, ticari ve kültürel alanlarda görüşmeler yaptık. Ticaret hacmimimz geçen yıla göre yüzde 32 arttı.

- Santralin ilk aşamasını 2023'e kadar bitirmeyi umuyoruz. 20 milyar doları da aşacak bir yatırımdır.

- Bazı ihlallere rağmen Astana'da varılan ateşkes doğrultusunda büyük hedefler yakaladık. Tam olarak olmasa da Suriye'de büyük ölçüde sivil can kayıplarının önüne geçtik.

- Sayın Putin'e Afrin harekatının sonuçlarını aktarma imkanı buldum. Komşumuz Suriye'nin toprak bütünlüğü açısından önemini vurguladım.

- S-400 füzeleriyle ilgili konu Türkiye'nin tamamıyla kendi kararıdır. Dostumuz Rusya'nın olumlu yaklaşımıyla birlikte artık bu iş tamamlanmıştır. Teslimat erkene alınacak. Anlaşma tamam o defter kapandı.

'PROJE ÖRGÜTLERE BIRAKILMAYACAK'
- Suriye'nin geleceğinin DEAŞ, YPG gibi proje terör örgütlerine bırakılmayacak kadar önemli olduğuna inanıyoruz. 

Putin'in açıklamalarından satır başları şöyle;

- Sayın Erdoğan ile ikili işbirliğimizin yanı sıra bölgesel konuları ele aldık. Türkiye ile ilişkiler ilerliyor. Farklı konularda yeni anlaşmalar için ilgili kurumlara hazırlık talimatı verildi. 

- 2017 yılında Türk-Rus ticaret haci arttı. Karşılılı yatırımları artırma niyetindeyiz. Yeni yatırım platformları oluşturmak istiyoruz. 

- Tüek Akımı ile ilgili deniz kısmında iki ayrı hat kuruluyor. Kısa süre sonra kara kısmında da döşeme aşamasına geçeceğiz.

- S-400 füze sistemleri anlaşmasının hayata geçirilmesini konuştuk. Teslimat süresini öne çekilmesine karar verdik. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »